بین المللی

سفر نخست وزیر عراق به عربستان

بعدازظهر روز گذشته (شنبه)، شبکه المیادین به نقل از منابعی گزارش داد که «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق به منظور رایزنی درباره روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی به تهران و ریاض سفر خواهد کرد.

به گزارش توانا  «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی از «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق استقبال کرد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرد که مصطفی الکاظمی شامگاه شنبه وارد جده شد.

محمد بن سلمان با مصطفی الکاظمی راه‌های توسعه روابط دوجانبه میان دو کشور و زمینه‌های همکاری مشترک را مورد بحث و بررسی قرار داد.

دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر عراق در صفحه توییتر اعلام کرد که الکاظمی در آغاز سفر رسمی‌اش به عربستان با محمد بن سلمان ملاقات کرد.

در این دیدار روابط دوجانبه بین دو کشور و اهمیت توسعه آن به نحوی که منافع ملت‌های دو کشور تامین شود، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین دو طرف در خصوص مسائل مورد علاقه مشترک بحث و گفت‌وگو کردند

.منابع آگاه به خبرگزاری عراق (واع) گفته‌اند که «الکاظمی پس از سفر به عربستان به جمهوری اسلامی ایران خواهد رفت و این دو سفر در چارچوب رایزنی‌هایی است که ایران و عربستان اخیرا در بغداد داشتند.»

منبع دولتی مورد اشاره می‌گوید: سفر الکاظمی به تهران، پرونده‌های مهمی را شامل خواهد شد که بارزترین آن، تشریح موضع دولت عراق درباره شرکت بغداد در نشست ریاض با حضور رئیس جمهور آمریکا خواهد بود با این تاکید که عراق در هیچ ائتلافی علیه ایران ظاهر نخواهد شد، بلکه هدف از این مشارکت عراقی‌ها، «تقویت روابط بین‌المللی و بحث درباره پرونده‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری خواهد بود و نه ایستادن در کنار محوری علیه محور دیگر».

این منبع می گوید که «سفر الکاظمی برای پیشگیری از تفسیرهای زودهنگام درباره مشارکت عراق در نشست ریاض در رابطه با ایران است» و ادعا می‌کند: «به ویژه پس از اینکه پیام‌هایی از جانب سران ایران به وسیله برخی نیروهایی سیاسی به طرف عراقی درباره کنفرانس ریاض و قصد تشکیل ائتلاف نظامی برای مواجهه با ایران در مرحله آینده، منتقل شده است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا