یادداشت

زلزله پکتیکا معیاری برای سنجش آپارتاید نوین

آرش یوسف نژاد – توانا: زمین‌لرزه ۶.۱ ریشتری پکتیکای افغانستان تا این لحظه بیش‌از هزار و پانصد کشته و دوهزار مجروح بر جا گذاشته‌است. هنگام وقوع اینگونه فجایع گسترده بشری، نوع‌دوستی اقتضا می‌کند سایر ملل به کمک ملت آسیب‌دیده از سانحه بشتابند. به‌ویژه اگر کشور آسیب‌دیده، کشوری دردمند و آبستن حادثه‌ همچون افغانستان باشد.

فقر، زیرساخت‌های نامناسب، راه‌های صعب‌العبور و البته سلطه طالبان از جمله عواملی است که امدادرسانی به زلزله‌زدگان را دشوارتر از معمول می کند. در این شرایط لزوم حضور و نقش‌آفرینی سایر ملل و سازمان‌های بین‌المللی بیش‌از پیش احساس می‌شود. تا لحظه نگارش این مرقومه نزدیک به ۴۸ ساعت از این فاجعه‌ مرگبار می‌گذرد. لکن به‌جز کمک‌های ارسالی از جمهوری اسلامی ایران کمتر خبری از سایر دولت ها به‌ویژه دول اروپایی و آمریکا مخابره شده‌است. مقایسه‌ این مسئله با وقایعی همچون جنگ اوکراین نشان می‌دهد دستگاه رسانه‌ای غرب و در کنار آن سازمان‌های بین‌المللی و سلبریتی های غربی، که در برابر کوچکترین اتفاقی در سرزمین خودشان بلافاصله موضع‌گیری و اقدام دارند، این‌بار ترجیح می‌دهند از کنار این مسئله بی‌تفاوت و یا دستکم با کمترین واکنش عبور کنند. این چیزی نمی‌تواند باشد جز یک آپارتاید نوین؛ نکته دردناک ماجرا انفعال سازمان‌های بین‌المللی است که با شعار برابری و حمایت از ملت‌ها تاسیس شده‌اند. تلخ‌تر این‌که دولت‌هایی که در برابر زلزله پکتیکا انفعال پیشه کرده‌اند همان دولت‌هایی هستند که در سالهای نه‌چندان دور در جریان اشغال نظامی افغانستان تعداد بی‌شماری از مردم بی‌گناه این کشور را به قتل رساندند.
به هر روی اگر وضع به این شکل تداوم یابد و در روزهای آینده هم غرب آمریکا و سازمان‌های بین‌المللی حمایت درخور توجهی از آسیب‌دیدگان زلزله پکتیکا به عمل نیاورند می‌توان این‌طور تعبیر کرد که این دولت‌ها و نهادها یک آپارتاید نوین را به‌طور غیررسمی پذیرفته‌اند که در آن کشور محل تولد معیاری برای برخورداری از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی است. زلزله و حوادث طبیعی در همه‌جای دنیا ناراحت‌کننده است. اما این پالس از سوی برخی دولت‌ها در حال ارسال است که زنده ماندن یا نماندن مجروح زلزله‌ای که در زیر آوار است، به این بستگی دارد که زلزله در چه کشوری روی داده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا