جهاد و کشاورزی

فناوری باعث ایجاد روند توسعه کشاورزی

به گزارش توانا،به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بخش کشاورزی از جمله صنایعی می‌باشد که جهت توسعه یافتگی  فناوری‌هایی نیاز دارد که کارآمدی اقدامات و کیفیت محصولات تولیدی را افزایش می‌دهند.

گفته میشود فناوری جهانی و راهبردی دربیشتر کشورها از روش سنتی به طرف استفاده نمودن از فناوری‌های نوظهور حرکت نموده است.و همین روش  کیفیت تولید محصولات را ارتقا داده است. اکثر کشورهای توسعه یافته نیز برای این کار از ۸ فناوری مطرح در این زمینه همچون اینترنت اشیا، اتوماسیون و رباتیک، پلت فرم نرم افزاری و اپلیکیشن، داده کاوی و هوش مصنوعی، سنسور، خودروی بدون سرنشین، تصویربرداری هوایی و پردازش تصویر، زیست فناوری و کشت سلولی استفاده می‌کنند.

یکسری چالش ها که صرفا با کمک مدیریت درست، استفاده از تجهیزات مدرن و فناوری های نوظهور قابل رفع می‌باشند. و با کمک این عوامل صنعت کشاورزی را به نوعی پایدار توسعه داد. همچنین موضوعاتی چون ارتقای سطح علمی کشاورزان و شکل دهی شبکه های تخصصی، تسهیل و بهبود فعالیت‌های مدیریتی، روش های نوین کشاورزی و کشاورزی دقیق و خرید و فروش آنلاین هم می تواند در تحقق این موضوع کمک کننده باشد.

کشاورزی از صنایعی میباشد که متاسفانه در ایران چندان با فناوری عیاق نشده و هنوز هم سهم شرکت های دانش بنیان و خلاق و فناوری ها در این عرصه قابل قبول نمیباشد. لذا این صنعت در ایران همچنان به شیوه سنتی و با کارکردی پایین تر از حد استانداردهای جهانی ادامه حیات می دهد لذا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش میباشد تا این کمبود بزرگ را با توانمندی و ظرفیت شرکت های دانش بنیان و خلاق پر نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا