بین المللی

علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران عازم قطر شد

طبق گزارش سفارت آمریکا در قطر امروز نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با وزیر امور خارجه قطر دیدار کرد.

به گزارش توانا ؛ حساب توئیتری سفارت ایالات متحده در قطر از دیدار “رابرت مالی”، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و “محمد بن عبدالرحمن آل ثانی”، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر خبر داد.

بنا بر اعلام سفارت آمریکا، دو طرف در این دیدار در ارتباط با شراکت قوی بین دو کشور و تلاش‌های دیپلماتیک مشترک درباره ایران رایزنی کرده‌اند.

پیشتر رویترز نوشته بود که فرستاده ویژه آمریکا روز دوشنبه برای از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم رفع تحریم‌ها علیه ایران راهی دوحه پایتخت قطر می‌شود.

“علی باقری کنی”، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران نیز امروز برای مذاکرات رفع تحریم‌ها علیه ایران به قطر رفت و با سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور دیدار کرد.

بنا بر اعلام مقامات ایران و اتحادیه اروپا، در مذاکرات دوحه نمایندگان کشورهای روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان حضور ندارند و صرفا نمایندگان ایران و آمریکا با تسهیل گری نماینده اتحادیه اروپا مذاکره می کنند.

شایان ذکر است، هیچ مذاکره مستقیمی قرار نیست میان مقامات ایران و آمریکا در دوحه انجام شود بلکه با تبادل متون و انتقال دیدگاه ها توسط انریکه مورا معاون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکره می شود، هر چند به نظر می آید قالب مذاکراتی در دوحه میان ایران و آمریکا تا حدی متفاوت از وین خواهد بود.

به گزارش توانا، مذاکرات وین بر سر احیای برجام آذرماه 1400 آغاز شده و تا کنون به طول انجامیده است. مذاکرات در اسفندماه 1400 به طور حضوری متوقف شد و رایزنی ها به طور ‌تلفنی و تبادل متون و یادداشت انجام گرفته است. در این مدت برای اینکه طناب  نازک بی اعتمادی میان ایران و آمریکا پاره نشود برخی کشورها از جمله قطر تلاش‌های چند جانبه‌ای انجام دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا