بین المللی

میقاتی: کابینه ای قوی تشکیل خواهیم داد

نخست وزیر مکلف لبنان در کنفرانس مطبوعاتی در بیروت در پایان روز دوم و آخر رایزنی‌های پارلمانی درباره ساختار و ترکیب کابینه آتی، اظهار کرد: کابینه‌ای تشکیل خواهیم داد که پرونده‌های تعیین مرزهای دریایی و مشکل برق را حل‌وفصل کند.

به گزارش توانا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، نجیب میقاتی، نخست وزیر مکلف لبنان در کنفرانس مطبوعاتی در بیروت در پایان رایزنی‌های غیرالزام‌آور دو روز اخیر در پارلمان جهت کسب آراء نمایندگان برای ساختار کابینه آتی گفت: همسو با پرونده تعیین مرزهای دریایی با اسرائیل و مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول و پروژه برق با مصر، سوریه و اردن کابینه جدید و قدرتمندی را تشکیل خواهیم دهد.

میقاتی اظهار کرد: منفعت ملی بر همه چیز غلبه خواهد کرد و به یاری خدا کابینه‌ای تشکیل خواهیم داد که بتواند به وظیفه خود عمل کرده و اقداماتی را که کابینه قبلی آغاز کرده بودند، به ویژه همکاری‌ها با صندوق بین‌المللی پول و پروژه برق و نیز پرونده تعیین مرزهای دریایی با اسرائیل را به پایان برساند.

صندوق بین‌المللی پول هفتم آوریل گذشته اعلام کرد که به توافقی اولیه با بیروت برای تامین مبلغ سه میلیارد دلار جهت پرداخت طی چهار سال در چارچوب برنامه‌های بهبود اقتصاد و بازیابی ثبات مالی دست یافت.

در پرونده برق، وزرای انرژی و نفت لبنان، اردن، مصر و سوریه اوایل سپتامبر گذشته درباره نقشه راهی جهت تامین برق و گاز لبنان توافق کردند.

نخست وزیر مکلف لبنان افزود: کارهای مربوط به تشکیل کابینه به شکل شایسته‌ای انجام خواهند شد.

جبران باسیل، رئیس جریان ملی آزاد لبنان که با میقاتی دیدار کرده بود، در کنفرانس مطبوعاتی گفت: به میقاتی تاکید کردیم می‌خواهیم به سرعت کابینه‌ای تشکیل شود، جریان ملی آزاد موضوع مشارکت یا عدم مشارکت در کابینه را بررسی نکرد اما این موضوع در دست بررسی است

.طبق قانون اساسی لبنان در پایان دوره ریاست جمهوری میشل عون و در حالی که جایگزین رئیس جمهور فعلی مشخص نشده است تنها یک دولت رسمی و قانونی می‌تواند اداره امور کشور را برعهده بگیرد و مسئولیت‌های رئیس جمهور را نیز انجام دهد. بنابراین دولت موقت چنین اختیاری ندارد، به طوری که دولت پیشبرد امور حتی قادر به اداره کامل کشور و تصمیم گیری درباره مسائل مهم و حساس نخواهد بود و قطعا نمی‌تواند خلاء ریاست جمهوری را پر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا