بین المللی

جبران باسیل:به دیدار سید حسن نصرالله میروم تا در مورد واردات سوخت از ایران صحبت کنیم

رئیس جریان آزاد ملی لبنان با اشاره به مانع‌تراشی‌های آمریکا در روند انتقال انرژی از مصر و اردن به لبنان اعلام کرد: من به دیدار سید حسن نصرالله می‌روم تا درباره واردات سوخت از ایران صحبت کنیم.

به گزارش توانا، «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی لبنان شب گذشته در گفتگو با شبکه المنار به بررسی آخرین تحولات داخلی و خارجی این کشور پرداخته گفت: آقای «میشل عون» رئیس جمهور کشور منتظر است در موعد مقرر کاخ ریاست‌جمهوری لبنان را ترک کند و بعد از آن به زندگی طبیعی خود برمی‌گردیم. ترکیب و ساختار کشور همواره به‌گونه‌ای بوده است که مستلزم حضور ما در دولت‌های مختلف است و اکنون سؤال می‌کنیم؛ آیا تشکیل دولت جدید بدون حضور نمایندگان مؤلفه‌های مختلف امکان‌پذیر خواهد بود؟

وی درباره نامزدهای ریاست‌جمهوری آینده لبنان اظهار داشت: من نامزد ریاست‌جمهوری آینده نمی‌شوم؛ مگر زمانی که این مسئله را اعلام کنم یا حرکتی از جانب من در این زمینه دیده شود، همچنین دلیلی برای حمایت از آقای «سلیمان فرنجیه» رئیس جریان المرده به‌دلیل برخی اختلافاتمان در پرونده‌های داخلی نمی‌بینم و ممکن است که ما درباره فرد معینی برای به‌عهده گرفتن منصب ریاست‌جمهوری آینده لبنان با جریان المرده به توافق برسیم.

باسیل در ادامه به روند تشکیل کابینه جدید لبنان اشاره کرده گفت: هیچ تلاشی از جانب «نجیب میقاتی» نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت برای رونمایی از کابینه جدید دیده نمی‌شود؛ زیرا او نمی‌خواهد بار پرونده‌های مربوط به بانک مرکزی و انفجار بندر بیروت و ترسیم مرزهای دریایی و مسئله آوارگان را به دوش بکشد. کسی که به‌دنبال تشکیل دولت نیست (نجیب میقاتی) به کاخ ریاست‌جمهوری آمده یک‌سری اسامی را مقابل رئیس‌جمهور قرار داد و گفت که “اینها اسامی وزرای کابینه آینده هستند”؛ در حالی که خود میقاتی می‌دانست دولت با این ساختار تشکیل نخواهد شد.

رئیس جریان آزاد ملی لبنان افزود: برخی طرف‌ها ما را متهم به مانع‌تراشی در روند سیاسی کشور می‌کنند اما این اشتباه است، ما همواره به‌دنبال انجام وظیفه خود در سطح نمایندگی در دولت‌های مختلف بوده‌ایم و اجازه نمی‌دهیم که حقوق سیاسی ما ضایع گردد، همچنین تأکید می‌کنیم که نباید خلأ ریاست‌جمهوری در کشور به وجود بیاید و دولت موقت فعلی صلاحیتی برای تصدی امور رئیس جمهور در صورت ایجاد خلأ در این زمینه ندارد.

وی تصریح کرد: به‌زودی پرونده قضایی جدیدی علیه «ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی لبنان در یکی از کشورهای اروپایی تشکیل می‌شود. ما از ابتدای میثاق ریاست‌جمهوری نمی‌خواستیم ریاست ریاض سلامه را در بانک مرکزی لبنان تمدید کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا