یادداشت

معامله ای اندک با سودی فراوان

زهرا خندابی _ توانا: مولوی عارف و شاعر بزرگ ایرانی در آثار خود به مسئله اخلاق و صفات نیکو و راه رسیدن به کمال بسیار پرداخته اند. ایشان در مثنوی معنوی و فیه ما فیه ایثار را به دوبخش تقسیم نموده اند.

۱- ایثار انسان نسبت به خدا و در راه او
که کاری بسیار دشوار است و عرفای بزرگ دیگری همچون شیخ انصاری (پیر هرات) نیز در کتاب صد میدان به بررسی آن پرداخته اند. شخص در این مراحل با جهاد با نفس و فنا شدن در حق در صد میدان راه کمال را می یابد.همانا که از بالاترین درجات سیر و سلوک است.
۲- ایثار انسانها نسبت به یکدیگر که شامل زکات، صدقه، انفاق و هدیه می شود.
هدف اصلی یادداشت من پرداختن به این بخش دوم است.
ایثار؛ به معنی از خود گذشتگی و مقدم داشتن دیگران بر خود است. و این بار ایثار از نوع اهدای خون به هم نوعان خود است. خداوند در سوره”توبه” آیه(۱۱۱) می فرمایند؛ ‘همانا خداوند جان و مال اهل ایمان را به بهای بهشت خریداری کرده است’
دنیا بازار است و ما در آن معامله گر و فروشنده و خریدار خداوند است. متاع معامله مال و جان است و بهای معامله بهشت اگر به خدا بفروشیم سراسر سود و به دیگری(تسلیم نفس شدن) بفروشیم سراسر خسارت. و چه سودآور است معامله با او، چرا که خداوند اندک را هم می خرد(مثقال ذره خیرا یره) و تازه عیوب جنس را نیز اصلاح می کند. چگونه؟ مگر نه اینکه در اهدای خون قبل از انتقال آن ،خون ما بررسی می شود و اگر مشکلات احتمالی وجود داشته باشد آن را به ما نشان می دهد. و مهمتر از همه به بهای بهشت می خرد. خداوند در خریدن وارد مزایده می شود و نرخی را پیشنهاد می‌کند که فروختن به غیر از او کاری بس بیهوده واحمقانه است.
امام صادق(ع): برای بدن های شما جز بهشت بهایی نیست پس خود را به کمتر از بهشت نفروشید.
مگر نه اینکه این بدن با تمام اجزا و تشکیلاتش امانتی بیش در نزد ما نیست و تنها وظیفه و رسالت ما نسبت به آن حفظ و نگهداری آن است. خود ما و تمام دارایی ما از اوست و ما تا اطلاع ثانوی مالک جان و مال خود هستیم.
مگر نه این که خیانت در امانت در قانون زمینی جرم است. چرا که پیمان شکنی و نقض عهد ای است، که بسته شده است و در قانون جدید سه ماه تا یک سال و نیم برای آن حبس تعیین شده است، علاوه بر آن قاضی میتواند مطابق( ماده ۲۳) قانون مجازات اسلامی، علاوه بر تعیین حبس مذکور تا دو سال هم مجازات تکمیلی در نظر بگیرد. باهم بیندیشیم در صورت خیانت در امانت نسبت به امانتی که او تزد ما گذاشته چگونه مجازات خواهیم شد؟
سوره “نسا “(آیه ۵۸) خداوند فرمان می دهد که امانت ها را به صاحبانشان برگردانید.
نگران اهدای خون خودنباشید، مغز استخوان آخرین مرحله خون سازی است و تا پایان عمر ادامه دارد. شروع خونسازی در این مرحله از ماه پنجم بارداری تا پایان عمر است.
باخون دادن ذخایر مضر آهن کاهش می یابد و همچنین خطر ابتلا به حمله قلبی و سرطان نیز کمتر می شود. به سلامتی کبد کمک می شود و بسیاری از فواید دیگری که ما از آن بی خبریم. پس از معامله ای که کرده ایدشاد باشید، که این به حقیقت سعادت و فیروزه‌ای بزرگ است.
ما دلی ایثار او کردیم و جانی یافتیم
گوهری در پایش افکندیم و کانی یافتیم.
(درپناه نور الهی باشید)
کار آموز وکالت ،کارشناس ارشد حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا