سلامت

خرید ۲۰ دستگاه اتوبوس سیار خونگیری نیاز سازمان انتقال خون است

به گزارش توانا، مصطفی جمالی روز شنبه در سفر به بجنورد مرکز خراسان شمالی در جمع خبرنگاران اظهارداشت: بسیاری از مردم ساکن در روستاها و مناطق صعب‌العبور به علت دوری مسافت با مرکز شهر، علاقمند به اهدای خون هستند و امکان اهدا وجود ندارد که با خرید این دستگاه های خونگیری این مشکلات برطرف می شود.

وی تصریح کرد: با حمایت خیرین و اضافه شدن اتوبوس‌های ویژه و سیار خونگیری روند نیازهای کمبود خونی به بیماران نیازمند و تامین فرآورده‌های خونی برطرف خواهد شد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ادامه داد: در مجموع ۲۰۰ پایگاه ثابت و سیار خون در کشور فعال است و با افزایش ۲۰ درصدی نیروهای فنی سازمان در طی پنج سال آتی تعداد این پایگاه ها را نیز افزایش خواهیم داد.

وی با بیان اینکه استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان بیشترین نیاز به خون را دارند عنوان کرد: نیاز استان ها به واحدهای خون با توجه به شرایط با یکدیگر متفاوت است.

جمالی افزود: استان های کوچک با در نظر گرفتن شاخص جمعیت بیشترین اهدا کنندگان خون را تشکیل می دهند که این امر ناشی از فرهنگ اهدای خون و بافت مردمی آن خطه است.

تامین ۲ دستگاه اتوبوس خونگیری برای خراسان شمالی

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در ادامه گفت: در سفر دوم تیرماه رییس جمهور به خراسان شمالی برنامه ریزی برای تامین ۲ دستگاه اتوبوس خونگیری برای استان انجام شد و تامین این دستگاه ها بررسی می شود.

وی تصریح کرد: همچنین برای خراسان شمالی ۱۰ نیروی فنی مورد نیاز است که این کمبود از طریق حمایت های استان و نیروهای طرحی برطرف می شود.

جمالی در ادامه به مشکلات پایگاه انتقال خون بجنورد اشاره کرد و افزود: این پایگاه در سال ۱۳۷۰ احداث شد و اکنون اداره اوقاف و امور خیریه استان ادعاهایی در خصوص وقفی بودن این زمین را دارد که موضوع در حال بررسی و پیگیری است.

انتقال خون خراسان شمالی نیاز خونی ۱۲ بیمارستان را برآورده می کند و پاسخگوی تمامی نیازهای خونی مراکز درمانی استان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا