گزارش

سد امیرکبیر، ضامن سیراب کردن تهران

در بازدید از سد کرج که با راهنمایی مهندس کمیل آقاعلی سرپرست بهره برداری و نیروگاه امیرکبیر و مسئول روابط عمومی سد کرج انجام شد، توضیحاتی کامل در مورد پیشینه و نحوه ساخت و همچنین تامین آب شرب و کشاورزی توسط مجموعه ایشان به مجموعه توانا داده شد.

عباس جمالی_ توانا : سد امیرکبیر معروف به سد کرج، بر روی رودخانه کرج و در ۲۵ کیلومتری جاده کرج به چالوس قرار گرفته است. این سد اولین سد بتنی دو قوسی در کشور ما می باشد و یکی از منابع مهم تامین آب شهر تهران و همچنین مصارف کشاورزی است.
در توضیحاتی که مهندس آقاعلی در مورد تاریخچه سد کرج ارائه دادند، بیان داشتند که در سال ۱۳۲۸ مطالعات آن توسط شرکت هارزا، متروپولیتن و چند شرکت دیگر آمریکایی آغاز شد و در سال ۱۳۳۶ عملیات احداث آن توسط شرکت مورسین-نودسن آغاز شد که پس از مدت ۴ سال به بهره برداری رسید، ایشان افزودند که سد دز نیز که پایه آن را ایتالیایی ها ساختند، از روی همین سازه اما در مقیاس بزرگتر ساخته شد که همان محاسبات مربوط به سد کرج اساس ساخت سد های دیگر قرار گرفت.
ارتفاع سد کرج از پی ۱۸۰ متر است که در بهترین حالت خود یک سوم آب تهران را تامین و همچنین ظرفیت ۹۰ مگاواتی تولید برق(ظرفیت اسمی) را دارد که البته این مقدار در بهترین حالت ممکن میسر خواهد شد.
جاری شدن آب رودخانه کرج به سد و انباشته شدن آب این رودخانه در پشت سد، باعث ایجاد دریاچه‌ ای طبیعی و زیبا شده است که البته این منظره از روی سد برای ما جذاب تر به نظر می رسید. همچنین روستایی به نام واریان در بخش شرقی سد قرار دارد که تنها روستایی در کشور است که راه ارتباطی آن از طریق آب و با قایق می باشد که البته این روستا قبل از ساخته شدن سد در بستر کنونی دریاچه بوده و با مهاجرت اهالی روستا به قسمت بالاتر این روستا حفظ شده است.
از جمله نکاتی که در بازدید از سد کرج بسیار جالب توجه بود و البته جای تقدیر داشت قسمت حفاظت از سد کرج که با دقت و سختگیری های قابل توجه که البته آزاردهنده نبود، حفظ امنیت این مجموعه را تضمین می کردند.
در پایان ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که از کل آب تهران نهایت 60 درصد آن توسط سدها تامین می شود و بقیه آن از چاه ها تامین می‌شود که بخش مهمی از آب های کشاورزی از سد کرج تامین می گردد که تمام این موضوعات لزوم استفاده از سیستم های هوشمند و فناوری های نوین و به روز برای مصرف بهینه آب در مصارف خانگی و کشاورزی را بیش از پیش مهم می سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا