بین المللی

ترامپ: آمریکا به سیاست شکست خورده تبدیل شده است

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در یک سخنرانی در جمع هوادارانش در ایالت فلوریدا به شدت از سیاست‌های رئیس‌جمهور فعلی این کشور در قبال ایران انتقاد کرد.

به گزارش توانا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا که سیاست او موسوم به فشار حداکثری علیه ایران بعد از خروج از برجام مورد اذعان جریان‌های مختلف سیاسی در آمریکا قرار دارد از جو بایدن، رئیس‌جمهور فعلی این کشور بابت شکست در سیاست‌هایش علیه ایران انتقاد کرده است.

ترامپ در یک سخنرانی در شهر تامپا در ایالت فلوریدا ضمن تکرار ادعاهای اثبات‌نشده علیه ایران مدعی شد که تهران از هر زمان دیگر به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده است. او گفت: «و حالا شما روزنامه‌ها را می‌خوانید، آنها (ایرانی‌ها) همه مواد غنی‌شده مورد نیازشان را دارند. می‌توانند ظرف مدت خیلی کوتاهی سلاح هسته‌ای داشته باشند. دارم درباره چند ماه یا کمتر از ان صحبت می‌کنم. شاید همین حالا هم یک بمب داشته باشند.»

او گفت: «وقتی که آنها سلاح داشته باشند بازی کلا فرق می‌کند. این اتفاق وحشتناکی است که برای کشورمان رخ داده است. کشور ما هیچ وقت در وضعیت این چنینی نبوده است. انتخابات دزدیده شد، تقلب شد و الان کشورمان دارد نابود می‌شود، به صورت سیستماتیک نابود می‌شود.»

ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری خودش آمریکا را از توافق هسته‌ای برجام که یک توافق مورد تأیید شورای امنیت بود خارج کرد و سیاست فشار حداکثری علیه ایران را در پیش گرفت. این سیاست به اذعان همه گروه‌ها در آمریکا به سیاستی شکست‌خورده تبدیل شده است.

ترامپ در ادامه با حمله به حزب رقیب گفت: «علی‌رغم خطرات بیرونی بزرگ، بزرگترین تهدید علیه ما کماکان آدم‌های بیمار و شیطانی و همیشه شیطان در کشور خود ما هستند.»

رئیس‌جمهور سابق آمریکا از چند نماینده کنگره که برای هر کدام یک لقب تحقیر‌آمیز به کار برد به عنوان این «آدم‌های بیمار و شیطانی» نام برد: آدام شیفِ دغلباز، نانسی پلوسیِ دیوانه و رئیس روانی مجلس نمایندگان.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا درباره این افراد گفت: «اینها مریضند. می‌خواهند به هر شکل شده به من ضربه بزنند تا من نماینده شما نباشم. مشخص است که نمی‌خواهند من نامزد شوم.»

او از نماینده‌های دموکرات کنگره بابت اینکه از او خواسته‌اند درباره انتخابات 2024 صحبت نکند هم انتقاد کرد.

ترامپ گفت: «امکان ندارد این کار را انجام ندهم؛ هیچ احتمالی وجود ندارد که من این کار را انجام دهم؛ نمی‌توانم اینطور باشم. چون من شما را دوست دارم و عاشق این کشور هستم. نمی توانیم اجازه بدهیم این اتقاق رخ بدهد. من را تحت فشار قرار داده‌اند چون من به خاطر شما ایستاده‌ایم. به همین خاطر است که من را زیر ذره‌بین قرار داده‌اند.»

رئیس‌جمهور سابق آمریکا با انتقاد از دولت بایدن که به گفته او می‌خواهد آمریکا را به نابودی بکشاند به گفته‌هایش پایان داد: «ما کشوری هستیم که می‌خواهیم به ایران اجازه بدهیم یک بمب عظیم هسته‌ای بسازد. به آنها اجازه داده خواهد شد خیلی خیلی زود از این بمب رونمایی کنند.»

ترامپ در ادامه گفت: «ضمن اینکه چین همین الان دارد از تریلیون دلاری که طی این همه سال از ما گرفته برای ساختن ارتشی استفاده می‌کند که توان رقابت با ارتش ما رادارد. همین دو سال پیش ما ایران، چین، روسیه و کره شمالی را کنترل کرده بودیم.»

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ادامه مدعی شد: «آنها هیچ کاری علیه ما انجام نمی‌دادند و همه این را می‌دانند. می‌دانید چرا؟ چون آنها به رهبر شما و کشور شما احترام می‌گذاشتند. مهم‌تر از همه اینکه ما الان کشوری هستیم که دیگر در سراسر دنیا مورد احترام نیست و کسی به حرفش گوش نمی‌دهد. ما کشوری هستیم که از بسیاری جهات به جوک تبدیل شدیه‌ایم. ما کشوری هستیم که با آزادی، برابری و مذهب دشمن است.»

ادعای ترامپ درباره اینکه ایران اقدامی علیه آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری او انجام نداده در حالی انجام می‌شود که سرنگونی پهپاد گلوبال‌هاوک و حمله به پایگاه آمریکا در عراق در دوران ریاست‌جمهوری او از سوی ایران انجام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا