بین المللی

نگرانی تایوان از پیامد امنیتی سفر نانسی پلوسی

توانا- مقامات تایوانی اعلام کردند که دولت این جزیره نگران پیامدهای امنیتی سفر احتمالی نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این منطقه است.

به گزارش توانا  از “فایننشال تایمز”، منابع امنیتی تایوانی که نامشان فاش نشده است، اعلام کردند که این جزیره میان خطر “تنبیه” تایوان توسط پکن به دلیل سفر پلوسی و ریسک لغو این سفر توسط واشنگتن و مهیا شدن شرایط برای چین جهت اظهار نظر در روابط آمریکا و تایوان گرفتار شده است.

طبق گزارش‌ها، پلوسی قرار است در ماه اوت به این جزیره سفر کند.

یک مقام تایوانی گفت: اگر این دیدار لغو شود، این بدان معناست که تاکتیک‌های چین موثر بوده است. موفقیت چین تاثیر شدیدی خواهد داشت زیرا دیگران از تعامل با ما اجتناب خواهند کرد.

یک مقام دیگر تایوانی گفت: ما می‌دانیم که دولت آمریکا مایل به بهبود روابط تجاری با چین است و این کشور ممکن است نخواهد سفر پلوسی این روابط را از مسیر خود خارج کند.

به گزارش توانا، چین هشدارهای تندی به دولت آمریکا درباره سفر احتمالی ماه اوت نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان این کشور به تایوان ارسال کرده است.

۶ مقام آگاه گفته‌اند که این هشدارها به‌طور قابل‌توجهی از اخطارهای پیشین چین به آمریکا در خصوص سیاست واشنگتن در باره تایوان، شدیدتر بوده است.

فایننشال تایمز به نقل از چند نفر از افراد آشنا به این مسائل ادعا کرد که هشدارهای خصوصی چین به آمریکا به پاسخ نظامی احتمالی در صورت انجام این سفر اشاره می‌کند.

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا چهارشنبه گذشته اعلام کرد که قصد دارد تا پایان ماه جاری با شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین صحبت کند. با این حال بایدن در مورد سفر پلوسی به تایوان ابراز تردید کرد.

نانسی پلوسی که همواره مورد انتقاد چین بوده است در ماه ژانویه جلسه مجازی با «ویلیام لائی» معاون رئیس جمهوری تایوان برگزار کرد.

اکنون در دولت آمریکا درباره اینکه آیا پلوسی به تایوان سفر کند یا نه شکاف‌هایی بوجود آمده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا