بین المللی

توافق ایران وروسیه برسر سیستم جایگزین سوییفت

 صفری، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با اسپوتنیک بیان کرد که دو طرف هم اکنون تقریبا به یک توافق خوب برای جایگزینی سوئیفت رسیده‌اند.

به گزارش توانا ؛ مهدی صفری، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با اسپوتنیک گفت: به زودی کارت “میر” در ایران فعال خواهد شد و درباره این امر و انجام آن توافق شده است.

صفرى در مورد فعال سازی سیستم بانکی “میر” روسیه در ایران و مذاکراتی که در این خصوص میان ایران و روسیه مطرح است، بیان داشت: از وقتی رئیس بانک مرکزی ما به روسیه سفر کردند، با رئیس بانک مرکزی روسیه و چند بانک مهم این کشور درباره این مطلب صحبت شده است. به نظرم به زودی این کارت برای طرفین در ایران فعال خواهد شد. نمی‌دانم در حال حاضر می‌شود از کارت “میر” در ایران استفاده کرد یا خیر، اما درباره این امر و انجام آن توافق شده است.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه اظهار داشت که ایران و روسیه هر کدام جایگزینی پیشنهاد کرده‌اند. دو طرف هم اکنون تقریبا به یک توافق خوب رسیده‌اند که از ترکیب این دو پیشنهاد استفاده کنند.

وی درباره اینکه آیا ایران و روسیه به دنبال ایجاد جایگزینی برای سوئیفت هستند یا خیر گفت: طبیعی است وقتی دو کشور می‌خواهند دلار را از معاملات خود حذف کنند، باید یک سیستم خاص برای خودشان داشته باشند.

صفری افزود: یک پیشنهاد از طرف ما و یک پیشنهاد توسط روسیه داده شده است. در حال حاضر تقریبا به یک توافق خوب رسیده‌ایم که از ترکیب این دو پیشنهاد استفاده کرده و کار معاملات ارزی خود را از این طریق انجام دهیم.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه ایران درباره برنامه ایران و روسیه برای استفاده از ارز ملی در مناسبات دوجانبه گفت: بین تهران و مسکو درباره تجارت متقابل با ارز ملی توافق حاصل شده است. ایران مقدار زیادی از غلات روسیه را با ارز ملی وارد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا