بین المللی

وزیر امور خارجه:درحال ایجاد بنیان های تجارت آزاد هستیم

وزیر امور خارجه کشورمان در بیستمین نشست شورای وزیران سازمان “دی۸” در بنگلادش گفت: در حوزه همگرایی اقتصادی و تبادل تجاری نیز در حال ایجاد بنیان‌های تجارت آزاد هستیم و بزودی موافقتنامه منطقه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اورآسیا را  نهایی خواهیم کرد.

به گزارش توانا  “حسین امیرعبداللهیان”، وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز در بیستمین نشست شورای وزیران سازمان “D8” در بنگلادش بیان کرد که دیپلماسی اقتصادی و تعمیق مناسبات با کشورهای همسایه و کشورهای مسلمان از جمله اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و این سازمان برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

وزیر خارجه کشورمان در ابتدای جلسه گفت: خرسندمدر بیستمین نشست شورای وزیران سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور در حال توسعه (دی8) در کشور دوست و برادر بنگلادش شرکت می‌نمایم. از میزبانی عالی این نشست تشکر می‌کنم. همچنین از سرکار خانم شیخ حسینه نخست وزیر محترم جمهوری خلق بنگلادش بابت سخنرانی افتتاحیه و نظرات سازنده ایشان قدردانی می‌کنم. از دبیرکل محترم و همکارانشان در دبیرخانه سازمان دی 8 به جهت آماده سازی این اجلاس سپاسگزارم. همچنین اجازه می‌خواهم بیست و پنجمین سالگرد تأسیس سازمان دی 8 را تبریک عرض کنم. امیدوارم سازمان دی 8 با قوت و سرعت به پیشرفت خود ادامه دهد.

وی اظهار داشت: دیپلماسی اقتصادی و تعمیق مناسبات با کشورهای همسایه و کشورهای مسلمان از جمله اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین، تقویت سازوکارهای چندجانبه همچون سازمان دی 8 برای دولت من از اهمیت بالایی برخوردار است. ما همواره از تلاش‌های جمعی کشورهای در حال توسعه برای تحقق یک نظام اقتصادی بین‌المللی کارآمد و در کنار آن، دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی، رفاه و سعادت مردم، حفظ ارزش‌ها و فرهنگ‌های ملی و کسب جایگاه مناسب در مناسبات بین‌المللی حمایت نموده‌ایم.

او افزود: به همین دلیل است که جمهوری اسلامی ایران از اعضای فعال گروه بندی‌های بین‌المللی و منطقه‌ای اقتصادی ازجمله سازمان دی8 است. در حوزه همگرایی اقتصادی و تبادل تجاری نیز در حال ایجاد بنیان‌های تجارت آزاد هستیم و بزودی موافقتنامه منطقه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اورآسیا را  نهایی خواهیم کرد.

امیرعبداللهیان درباره ظرفیت‌های این سازمان گفت: سازمان دی8 علی‌رغم گسستگی جغرافیایی، از ظرفیت‌ها و نعمت‌های فراوان طبیعی و انسانی، ذخایر انرژی، اقتصادهای مکمل و بخش خصوصی علاقمند برخوردار است. بحران کرونا محاسبات و طراحی‌های اقتصادی و توسعه‌ای کشورها را برهم زد و جامعه جهانی را با یک نوع عدم قطعیت مواجه ساخت. بر این باوریم که کشورهای عضو دی8 باید علاوه بر سیاست‌ها و جهت گیری‌های ملی خود، گزینه‌های همکاری جمعی در دوران پساکرونا را مدنظر داشته باشند. علاوه بر کرونا، کشورهای عضو با  بحران ناامنی غذایی و امنیت انرژی مواجه هستند.

وی در خصوص بحران ناامنی غذایی و بحران انرژی گفت: در این برهه حساس، جمهوری اسلامی ایران کماکان آماده است همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را در خدمت رشد اقتصادی و توسعه و رفاه و پیشرفت ارزش‌های مشترک قرار دهد. یادآور می‌شوم با وجود اقدامات غیرقانونی یکجانبه ایالات متحده آمریکا و اعمال تحریم، جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر اراده و توان داخلی خود به موفقیت‌های چشمگیر و دست آوردهای بزرگی در حوزه‌های مختلف دست یافته است. ما آمادگی خود را برای کمک به جامعه جهانی برای خروج از بحران جاری انرژی و مقابله با تهدیدات مربوط به ناامنی غذائی اعلام نموده‌ایم. موقعیت ممتاز مواصلاتی و ترانزیتی ما در خدمت بازارهای مصرف می‌باشد. همچنین به عنوان دارنده منابع عظیم انرژی، آماده‌ایم به تلاش‌ها برای تضمین امنیت عرضه انرژی کمک کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا