بین المللی

موج گرمای بی سابقه در جهان

تابستان امسال بسیاری از نقاط جهان با موج جدیدی از گرمای شدید روبرو شد.

دولت انگلیس جلسه اضطراری تشکیل داد تا تدابیر ویژه ای را برای مساعدت به مراکز اورژانس کشور برنامه ریزی کند. «استیو بارکلی» وزیر بهداشت انگلیس در همین خصوص اعلام کرد که شیفت کاری در مراکز پاسخگویی، بیمارستانها و به طور ویژه بخش اورژانس و سازمان آمبولانس را افزایش داده است. وی همچنین به مردم کشور توصیه کرد که نکات بهداشتی را در خصوص خود و افراد آسیب پذیر در همسایگی خود مد نظر قرار دهند.
طبق اعلام سازمان هواشناسی، وضعیت اضطراری آب و هوایی از مناطق جنوب شرق انگلیس آغاز شد بطوری دمای هوا در ۴۰ درجه سانتیگراد رکورد تازهای در انگلیس به شمار میرفت و در غرب اروپا این پدیده آب و هوایی نادر بود اگرچه این مناطق نیز از پیامدهای ناگوار اقلیمی به دور نماند. یک سال پیش مردم نقاطی که درگیر موج گرما شدند شاهد باران های سیل آسا بودند.
معاون نخست وزیر انگلیس در جلسه اضطراری از مردم خواست بود تا حد امکان سفر نکنند. او همچنین عنوان کرد بود که برای مدارس شیوه نامه هایی بهداشتی صادر کرده است تا سلامتی دانش آموزان تضمین شود.
افزایش گرمای بی سابقه در انگلیس تبعاتی در پی داشت که از جمله می توان به تشدید مشکلات فنی و از کار افتادن یکی از پایگاه های داده خدمات کلود گوگل اشاره کرد و همچنین فرودگاه لوتون لندن در باند فرود به علت تشدید گرما مجبور به تعلیق پروازها شد، نیروی هوایی ارتش بریتانیا نیز این هفته تجربه مشابهی داشت و مجبور شد روند پروازهای خود را تغییر دهد. راه آهن بریتانیا نیز خط اصلی ریلی ساحل شرقی خود را به دلیل گرمای شدید بست و درصدد روشی برای جلوگیری از انبساط بیش از حد خطوط ریلی برآمد.
موج گرما نه تنها انگلیس که سراسر اروپا را فرا گرفته و تودهای از هوای گرم از آفریقا و اسپانیا به سمت شمال اروپا در حال حرکت است.دمای هوا در برخی از مناطق اروپا به بیش از ۴۶ درجه رسید و هزاران نفر به دلیل دمای بالای هوا جان باخته اند و شماری از کشورها شاهد آتش سوزی های گسترده ناشی از شدت شده اند.

در کشور پرتغال، شهر «پینهائو» در دمای بی سابقه ۱۱۶ درجه فارنهایت، ۶۵۹ نفر به دلایل مرتبط با گرما جان باختند.
اسپانیا گزارش داد که بین ۱۰ تا ۱۷ ژوئیه دستکم ۶۷۸ مورد مرگ ناشی از گرما در این کشور رخ داده است.
در فرانسه، اسپانیا و پرتغال بیش از ۱۰ هزار نفر به دلیل آتش گرفتن جنگل تخلیه شدند.مجارستان، کرواسی و جزیره کرت در یونان هم درگیر آتش سوزی هایی در جنگل بوده اند. افزایش دمای هوا در ایتالیا تا ۴۲ درجه سانتیگراد، این کشور را با بدترین خشکسالی در ۷۰ سال گذشته مواجه کرد. بر اساس اعلام کمیسیون اروپا، حدود نیمی از خاک اتحادیه اروپا به دلیل کمبود بارندگی در معرض خطر خشکسالی قرار گرفته است.
مطابق پیش بینی ها رکورد دما در جنوب و غرب آلمان و همچنین بلژیک شکسته خواهد شد.

موج گرما طی اواخر هفته در نقاط مختلف آمریکا رکورد تازه ای ثبت کرده است و 49 میلیون آمریکایی هنوز با هشدار گرمای خطرناک مواجه هستند.

گزارش از الناز نجفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا