بین المللی

افزایش نژادپرستی و اسلام هراسی در آمریکا

آمریکا خود را به عنوان کشور پروتستان‌های آنگلوساکسون سفیدپوست معرفی می‌کند. در چنین شرایطی آمریکایی های آسیا تبار، آفریقایی تبار، لاتین تبار ها و بومیان آمریکا هدف خشونت و تبعیض های نژادپرستانه در شکل و صورت‌های گوناگون و آسیب به جایگاه حقوق بشر هستند.
«اف بی آی» در گزارش سالانه جنایت ناشی از نفرت را منتشر و اعلام کرد که ۷هزار ۷۵۹ مورد را در سال ۲۰۲۰ ثبت کرده است اما او تنها ۳۴ مورد جنایات ناشی از نفر را گزارش کرده که کمتر از ۱۰ درصد آمار سال قبل بوده و مقام های ایالتی آن را به نقص فنی نسبت می دهند.
اداره امنیت عمومی اوهایو، می گوید آمارهای جدید نشان می دهد که ۵۸۰ جنایت ناشی از نفرت در سال گذشته گزارش شده است که ۴۱درصد افزایش را در مقایسه با سال ۲۰۱۹ نشان می دهد. این داده‌ها به این معناست که تعداد جنایات ناشی از نفرت در سراسر آمریکا در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۴ درصد افزایش یافته است و این افزایش عمدتاً ناشی از حملات بیشتر به سیاه پوستان یا آسیای تبارهاست.
پس از قتل شهروندان آسیایی در آمریکا که یک سال پس از تشدید خشونت ها علیه اقلیت جمعیتی به وقوع پیوست، رهبران جامعه آمریکایی های آسیایی تبار را بر این باور پنداشت که تحریک افکار عمومی پس از شیوع ویروس کرونا در ووهان چین در سال ۲۰۱۹ تاثیر زیادی بر افزایش نفرت عمومی نسبت به آسیاییها داشته است درحالی که در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال پیش از آن این خشونت ها بیش از ۳۰۰ درصد افزایش یافته است.
از موارد دیگر خشونت ها، اسلام هراسی که ۹۳.۷ درصد از مسلمانان آمریکایی می‌گویند که اسلام هراسی بر سلامت عاطفی و روانی آنها تاثیر گذشته است. ۸۱ درصد از بزرگسالان آسیایی تبار در آمریکا نیز می گویند، خشونت علیه آنها در حال افزایش است.

خشونت علیه آسیایی تبارها

به گزارش «هیل»، مرکز مطالعه نفرت و افراطگرایی آمریکا مجموعه ای از داده های مرتبط با جرایم ناشی از نفرت را منتشر کرده که نشان میدهد جنایات ناشی از نفرت ضد آسیایی تبار ها در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با ۲۰۲۰ میلادی ۳۳۹ درصد افزایش یافته است.
بر اساس این گزارش، لس آنجلس حوادث بیشتری را نسبت به سایر شهرهای آمریکا گزارش داده و پس از آن نیویورک قرار دارد. در بیشتر شهرهای آمریکا داده ها نشان می دهند که سیاه پوستان آمریکایی همچنان بیشتر از دیگر قوم ها و نژادها هدف جرایم ناشی از نفرت قرار می گیرد. این گزارش شامل داده هایی در مورد حوادث ناشی از نفرت بوده که شامل اقدامات غیر خشونت آمیز تبعیض مانند آزار و اذیت است.
همچنین بین مارس ۲۰۲۰ سپتامبر ۲۰۲۱ به حدود ۱۰۳۷۰ مورد حادثه ناشی از نفرت گزارش شده است داده های این گزارش از اعداد مشابهی پشتیبانی میکند که اخیراً در شهرهایی مانند نیویورک و سانفرانسیسکو منتشر شده است.

خشونت علیه پزشکان

گزارش مرکز پایش ستاد حقوق بشر، رشد فرهنگ خشونت در آمریکا، از جمله خشونت خانگی خشونت با اسلحه نژادپرستی و خشونت پلیس و بیگانه هراسی مورد هشدار برخی نهادهای مدنی در کشور آمریکا قرار گرفته و خشونت علیه پزشکان و متخصصان بهداشت نیز از این قاعده مستثنی نیست.
بر اساس گزارش آما، شدت و تعداد این گونه خشونت ها اگر چه اتفاق جدیدی نیست اما حوادث گزارش شده در ارعاب، تهدیدها و حملات علیه افراد در حوزه پزشکی حداقل در دهه گذشته رو به افزایش بوده است و از ابتدای شیوع کرونا حتی به یک پدیده هشدار دهنده پانامی تبدیل شده است.
اعتراضات اخیر نئونازی ها به پزشکان برجسته ضد نژادپرست در بیمارستانی در منطقه بوستون، گزارش دیگری در تهدید و ارعاب کارکنان مراقبت های بهداشتی به دلیل ارائه خدمات برابر در وظایف حرفهای است.
در ایالات متحده جراحات ناشی از حملات خشونتآمیز علیه متخصصان پزشکی از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ به میزان ۶۸ درصد رشد داشته است.
کارکنان مراقبت های بهداشتی
طبق آمار تحقیقاتی در آمریکا، کارکنان مراقبت های بهداشتی پنج برابر بیشتر از کارگران سایر صنایع در معرض خشونت در محل کار قرار دارند. آزار کلامی و فیزیکی توسط برتریطلبان سفیدپوست به ویژگیهای شخصی متخصصان مراقبت های بهداشتی از گروه ها به حاشیه رانده شده تاریخی و نژادی توهین می کنند، لایه عمیق تر از نژاد پرستی را نشان میدهد.
سازمان بهداشت جهانی(WHO) تخمین میزنند که حدود ۳۸ درصد از افرادی که در حوزه سلامت و بهداشت و عالیت میکند در مقطعی از شغل خود از خشونت فیزیکی رنج می برند و بسیاری دیگر نیز با پرخاشگری کلامی تهدید می شوند.
با این حال یک مطالعه جهانی دیگر در سال ۲۰۲۰ نشان داد که متخصصان بهداشت تقریباً ۵۰ درصد بیشتر از سایر اعضای جامعه در نتیجه همه گیری کرونا مورد آزار و اذیت و حتی خشونت فیزیکی قرار می گیرند.بر اساس این گزارش بیش از ۱۷ درصد آمریکایی های آسیا تبار که از که در این تحقیق و نظرسنجی شرکت کرده اند که گفته اند که آزار و اذیت جنسی تهدیدات فیزیکی و سایر انواع آزار و اذیت را تجربه کردند که این رقم نسبت به سال قبل از آن ۶ درصد رشد داشته است.

افزایش نگرانی آمریکای آسیایی تبار از این خشونت

این خشونتها موجب افزایش خشم و نگرانی در بین آمریکای آسیایی تبار شده است که پیش از این هدف خشونت های نفرت انگیز قرار گرفته بودند.
تیراندازی مرگبار در شهر آتلانتا که منجر به کشته شدن ۸ نفر از جمله ۶ زن آسیایی شد صدها نفر از تظاهرکنندگان با تجمع در این شهر از جامعه آمریکایی حمایت کرده اند.
رئیس جمهور آمریکا به مقام ارشد کاخ سفید دستور داده است تا تعامل و همکاری لازم را با جامعه آسیا داشته باشند. بایدن در سخنرانیش گفت: انگیزه اصلی از تیراندازی مرگبار جورجیا هنوز مشخص نیست ولی جامعه آمریکا با بحران مداوم خشونت ضد آسیایی روبه رو است.
دبیرکل سازمان ملل از تشدید خشونت ها علیه آسیایی ها در سراسر جهان در بحبوحه شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی کرده است و در حالی که به نام کشور خاصی اشاره نکرده است ولی اظهارات وی پس از تیراندازی مرگبار در اتلانتای آمریکا است.
سخنگوی سازمان ملل اظهار کرد: جهان شاهد حملات هولناک و مرگبار بوده است، آزار اذیت های فیزیکی و شفاهی باج خواهی در مدارس، تبعیض در محیط کار، نفرت پراکنی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی در برخی از کشورها زنان آسیایی هدف قرار گرفته اند.
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: اعمال خشونت علیه جوامع مختلف و اقلیت های قومی و قبیله ای به واسطه لحن استفاده شده توسط دولت ترامپ، تشدید شده است.
با وجود اعتراضات ادامه دار آسیایی تبار ها به این رود در بسیاری از شهرهای سراسر آمریکا « جوبایدن » رئیس جمهور این کشور مبنی بر مقابله با تبعیض های نژادپرستانه موارد بسیار زیادی از خشونت علیه آسیایی تبار های مستقر در نیویورک گزارش شده است.


اسلام هراسی در آمریکا

تحقیق از ۱۱۲۳ مسلمان آمریکایی در سراسر این کشور و در انجام شد و هدف آن ارزیابی تاثیر اسلام‌هراسی بر رفتار و رویکردها بوده تا دیدگاهی در این زمینه ایجاد شود که چگونه سیاست های ایالتی و فدرال که به صورت نامتناسب مسلمانان را هدف قرار داده و سلامتی اجتماعی روانی و عاطفی آنها تاثیر گذاشته است، ۹۴ درصد از شرکت کنندگان گفته‌اند که اسلام هراسی بر سلامت و روانی و عاطفی آنها تاثیر گذاشته است ۸۸ درصد کسانی که حادثه بسیار تجربه کردند گفتند این موارد را به مقام ها گزارش نکرده اند.
بیش از نیمی از این افراد نیز گفتند که مجریان قانون زمانی که از هویت دینی آنها مطلع شده اند رفتار ناعادلانه با آنها داشته اند. همچنین ۶۳ درصد گفتن که به طور شخصی تحت تاثیر سیاست‌های فدرال یا ایالتی قرار گرفتن کلیه مسلمانان بوده است.


«اسلحه» ابزار ابراز خشونت در آمریکا

تیراندازی بوفالو به دنبال موارد متعدد دیگر تیراندازی و کشتار شهروندان بی گناه با انگیزه نژادی در سال های اخیر روی داده است از جمله این موارد می‌توان به تیراندازی در کنیسه پیتسبورگ در اکتبر ۲۰۱۸ و همچنین حمله یک مرد سفید پوست در آتلانتا به آسیایی تبار ها اشاره کرد که مجموع حدود ۲۰ کشته بر جای گذاشت.
یکی از این تئوری های توطئه ای که این نژاد پرستان و راست گرایان افراطی به آنها معتقد بوده اند این است که مهاجران و پناهجویان غیر سفیدپوست «مهاجمانی» هستند که نژاد سفید پوست را با تهدید موجودیتی روبرو می سازند.ترکیب سلاح و نژادپرستی با یکدیگر ترکیب اساسی که با روح فرهنگ آمریکایی عجین و آمیخته است.
نژادپرستی در آمریکا عمیقا ریشه دوانده و بروز مداوم حوادث خشونت بار در این کشور کاملاً افسانه ترکیب ملت های جهان در آمریکا را از بین برده است.
زندگی انسان با ارزش ترین دارایی او محسوب می شود و بدون داشتن حق زندگی، هیچ حق دیگری وجود نخواهد داشت که بتوان درباره آن صحبت کرد، با این حال، آمریکا به عنوان توسعه یافته ترین کشور جهان، عملکرد بسیار وحشتناکی در زمینه حفاظت از حق زندگی مردم خود داشته است. آمریکا به عنوان کشوری که خود را چراغ راهنمایی حقوق بشر میداند مدت های طولانی است که فرو پاشیده و احترام به حقوق بشر و حذف تبعیض های نژادپرستانه بسیار دور شده و فاصله گرفته است.

 

 

گزارش از الناز نجفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا