سلامت

در چهار ماه اول امسال ۳۰ درصد اهدا عضو رشد داشته

به گزارش توانا، سعید کریمی با اعلام این خبر افزود: با ایثارگری و اعلام رضایت خانواده های معزز اهداکننده مرگ مغزی و فعالیت های شبانه روزی همکاران اهداء در وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی و واحدهای شناسایی و فراهم آوری اعضای پیوندی در ۴ ماهه اول سال ۱۴۰۱ ، تعداد اهدای عضو به ۳۵۶ نفر رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

وی ادامه داد: شاخص تعداد اهدا عضو در یک میلیون نفر در سال ۱۴۰۱ عدد ۱۲.۸ بوده است، این در حالی است که در زمان مشابه در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، ۱۵۱و ۲۸۳ نفر بوده یعنی تعداد اهدا عضو در یک میلیون نفر در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۵.۴ و ۱۰.۲ بوده است.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: تعداد ۶ انتقال هوایی ارگان حیاتی شامل قلب، کبد، کلیه و روده به بیمارانی که حیاتشان منوط به پیوند بوده است، انجام شده که در حال حاضر به زندگی عادی خود برگشته اند.

کریمی ادامه داد: در سه ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ با رشد ۲۰ درصدی اهدا و در تیرماه ۱۴۰۱ با رشد ۳۰ درصدی اهدای عضو نسبت به سال ۱۴۰۰ روبرو بوده ایم که این رقم در تهران در سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۵ نفر و در سال ۱۴۰۰ و ۱۳۹۹ به ترتیب ۳۰ و ۳۳ نفر بوده است که نشان از حرکت رو به جلو و نتیجه اقدامات صورت پذیرفته در حوزه های مختلف مدیریت پیوند است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: این روند بیش از پیش ادامه یابد و با افزایش تعداد اهدا و پیوند شاهد نجات بیماران و جهش بزرگی در این زمینه باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا