بین المللی

بن بست سیاسی در عراق ادامه دارد

چندی است که در عراق شاهد کشمکش های سیاسی و بحران برسر بدست گرفتن زمام امور توسط احزاب و جریان های سیاسی هستیم.
دراین راستا جنبش مقتدی صدر حواشی و کشمکش زیادی در جریان سیاسی عراق دارد، به طوری که چندی پیش سید مقتدی صدر رهبر جریان صدر در اظهاراتی خروج خود را از فرآیند سیاسی عراق اعلام کرد و در بیانیه ای اعلام کرده بود که “بابت مواضع و وحدت شمادوست دارم مسئله ای را به اطلاعتان برسانم من تصمیم به خروج از فرآیند سیاسی عراق گرفته ام تا تحت هیچ شرایطی با فاسدان نه دردنیا و نه در آخرت همراه نباشم .”
صدر پیش ازاین بیانات و اظهارات از نمایندگان عضو فراکسیون صدر خواسته بود که استعفا دهند و در توضیح دلیل درخواست استعفا نمایندگان جریان صدر گفته بود که من دغدغه قدرت وسیاست نداشتم وفقط خواستار رسواکردن هرظالم فاسدی بودم اکثریت برای ماست نه دیگران ودر دولت توافقی شرکت نخواهم کرد
رهبر جریان صدر ضمن اعلام اینکه بن بست تشکیل دولت در عراق ساختگی است افزود نمایندگان جریان صدر آماده استعفا هستند وچندروز بعد اعلام شد که رئیس پارلمان عراق بااستعفای نمایندگان جریان صدر موافقت کرده است.

ورود حامیان صدر به پارلمان

روز چهارشنبه ۲۷ژوئیه (۵مرداد ) صدها هوادار مقتدی صدر باورود به پارلمان عراق مخالفت خودرا با نامزدی محمد الشیاع السودانی برای نخست وزیری عراق اعلام کردند.
هواداران مقتدی صدر باشعار دادن ابتدا به منطقه سبز بغداد که مقراصلی موسسات دولتی سفارتخانه ها در بغداداست واردشده وسپس وارد پارلمان عراق شدند.
در تصاویر منتشر شده درشبکه های اجتماعی معترضان را می توان دید که در حال جشن و پایکوبی و برخی نیز در حال راه رفتن روی میزها هستند و پرچم عراق را تکان می دهند
معترضان بسیاری از دروازه های این منطقه که ساختمان های دولتی رادر خود جای داده اند شکستند و شعار (سودانی، بیرون) را سر میدادند که نشان از مخالفت آن ها بانامزدی سودانی برای پست نخست وزیری رانشان می دهد.

اقلیت جریان صدر

جریان صدر همراه با متحدان خود ۱۷۰ کرسی از۳۲۹ کرسی پارلمان عراق رادر دست داشت اما اکثریت مطلق برای انتخاب نخست وزیر آتی را در اختیار نداشت که همین امر باعث استعفا نمایندگان جریان صدر در خردادماه شد.
مقتدی صدر دربیانیه ای از معترضان تشکر کرد پس از آن معترضان پارلمان را ترک کردند.

نامزدی الشیاع السودانی برای نخست وزیری عراق

محمد الشیاع السودانی و نوری المالکی از جمله نامزدهای تصدی پست نخس توزیری بودند با توجه به حساسیت های موجود وضرورت انتخاب بهترین گزینه برای نخست وزیری عراق چهار چوب هماهنگی کمیته شیعیان کمیته ای برای انتخاب نخست وزیر تشکیل داد.

کمیته شامل قیس الخزعلی دبیر کل مصائب اهل حق،سید عمار حکیم،همام الحمودی،رئیس مجلس اعلای عراق،عبدالساده الفریجی بود.
این کمیته با توجه به تحولاتی که طی چند هفته پیش روی داد سرانجام به دونامزد رسید: السودانی وزیر قاسم الاعرجی. سرانجام الاعرجی، مشاورامنیت ملی عراق روزدوشنبه سوم مرداد با انتشار بیانیه ای از نامزدی کناره گیری کرد.
پیش از این نوری المالکی و هادی العامری انصراف خودرا از نامزدی اعلام کرده بودند. الاعرجی دربیانیه ای افزود معتقدم کشور مستحق فداکاری است از کمیته محترم چهارچوب هماهنگی شیعیان که نام من را برای پست نخست وزیری معرفی کرده تشکر می کنم بدین وسیله از پست نخست وزیری کناره گیری می کنم وامیدوارم برادران انتخابهای خود را به نفع مردم و کشور عراق به نحو احسن انجام دهند

پس از آن اعضای کمیته شیعیان موسوم به الاطار التنسیقی بعداز ظهر روز دوشنبه نشستی در منزل العامری برگزار کردند که دراین نشست سودانی به معرفی برنامه های دولت آتی خود پرداخت چهارچوب هماهنگی نیز پس از شنیدن برنامه های السودانی که پس از سقوط صدام مناسب و پست های متعددی در کابینه های مختلف داشته ودارای تجربه سیاسی و اجرایی گسترده ای می باشد بااجماع اعضا برسر تصدی پست نخست وزیری السودانی به توافق رسیدند
باتوجه به اینکه به احتمال زیاد محمد الشیاع السودانی به عنوان نخست وزیر بعدی عراق معرفی می شود احزاب و جریان های سیاسی مختلفی حمایت خودراازاین چهره سیاسی برجسته وکهنه کار عراقی را اعلام کردند. بسیاری از مردم عراق السودانی را فردی ساده زیست و فرزند وطن معرفی می کنند.
نمایندگان احزاب مختلف عراق درپیامهای جداگانه حمایت خودراازاین چهره سیاسی(السودانی )ابراز کرده اند.

هوشیار عبدالله از نمایندگان سابق پارلمان عراق نیز در پیام توییتری نوشت:زمانی که من دردوره سوم درپارلمان عراق بودم السودانی وزیر بود ودردوره چهارم پارلمان هردونماینده بودیم وی شخصیتی مخلص ومیهن پرست بوده و اعتماد زیادی به صداقت قابلیت های وی دارم.

 

مریم حسین زاده هنزایی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا