یادداشت

دهن کجی بیمه ها به هزینه های دندانپزشکی

مریم حسین زاده هنزایی – توانا: انسان با زنده متولد شدن دارای حق وحقوقی می شود، که یکی از این حق ها حق بر سلامتی است.

حق بر سلامتی یکی از بنیادی ترین حقوق انسان محسوب می شود که یکی از مصادیق آن حق بر سلامت دهان ودندان می باشد ،که بخش جدایی ناپذیر ،از سلامت انسان است.
سلامت دهان ودندان،رابطه ای مستقیم با کل سیستم بدن انسان دارد،به این دلیل که هنگامی که فردی دچار عفونت دهان ودندان باشد ،این عفونت ممکن است از طریق دستگاه گردش خون به کل بدن سرایت کند،و گاهی نیز می تواند سبب بروز بیماریهای گوارشی شود.
از میان گروههای انسانی کودکان آسیب پذیر ترین افراد می باشند،که عوامل مختلفی سلامت دهان ودندان آنها را تهدید می کند.
به دلیل بالا بودن هزینه های دندانپزشکی وعدم پوشش کامل بیمه ها اکثر افراد از درمان و پیگیری مشکل دندان ودهان خود صرفنظر می کنند ویا ترجیح می دهند که از بیمه پایه استفاده کنند.
در مورد بیمه پایه باید این نکته را مدنظر قرار داد که استفاده از بیمه پایه در درمانگاهها ی خصوصی امکانپذیر نیست.
دردرمانگاههای خصوصی فرد بیمه شده باید تمام هزینه ها را بپردازد واگر بیمه تکمیلی داشته باشد قسمتی از هزینه ای که متحمل شده را از بیمه دریافت کند.
اگر شخص بیمه شده بخواهد هزینه ای پرداخت نکند باید به مراکزدرمانی تامین اجتماعی مراجعه کند ،که یکی از این مراکز ،بیمارستان میلاد است که برای گرفتن وقت از این مرکز باید زمان زیادی را صرف ورود به سامانه یادریافت نوبت دهی تلفنی کرد تا بتوان برای گرفتن وقت ویزیت از کلینیک دندانپزشکی اقدام کرد که بیشتر مواقع این وقتها پر است و شاهد شلوغی بیش از حد مراکز تامین اجتماعی هستیم.
اگر بخواهیم درمورد هزینه هایی که بیمه ها متقبل می شوند ریزتر شویم باید بگوییم که بیمه ها فقط هزینه ویزیت،رادیو گرافی تک دندان ،کشیدن دندان،جرم گیری،ترمیم وپرکردن یک سطحی دندان را پوشش می دهند واگر دندان احتیاج به درمان ریشه داشته باشد بیمه پوشش نخواهد داد و شخص باید خودهزینه رامتقبل شود وبه امید پوشش این هزینه و هزینه جراحی لثه ،ایمپلنت ارتودنسی،دندان مصنوعی نباید به این مراکز مراجعه کرد.
تعهدات وخدمات درمانی که بخشی ازنظام سلامت عمومی هر کشور راتشکیل می دهد بایددر دسترس عموم مردم باشد وبه لحاظ اقتصادی قابل تهیه باشد وپوششهای لازم رابرای همه اقشار جامعه بدون توجه به شغل ودرآمد آنها فراهم آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا