بین المللی

کره شمالی نانسی پلوسی را ویرانگر صلح بین الملل خواند

به گزارش توانا به نقل از یونهاپ، کره شمالی امروز (شنبه) سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به روستای پانمونجوم بین کره‌ای را محکوم کرد.

جو یونگ سام، مدیر کل بخش مطبوعات و اطلاع رسانی وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای، همچنین از پلوسی به دلیل صحبت درباره “بازدارندگی قوی و گسترده” در برابر تهدیدهای کره شمالی در سفرش به کره جنوبی در اوایل این هفته انتقاد کرد.

پلوسی روز چهارشنبه پس از سفر به تایوان، یک بازدید دو روزه از کره جنوبی داشت و به منطقه امنیتی مشترک پانمونجوم در داخل منطقه غیرنظامی شده (DMZ) رفت.

این مقام کره شمالی در بیانیه انگلیسی زبانی که توسط خبرگزاری مرکزی کره منتشر شد، گفت: این “سیاست خصمانه دولت فعلی ایالات متحده در قبال کره شمالی” را نشان می دهد.

وی گفت که پلوسی که “ویرانگر صلح و ثبات بین‌المللی” است، جو تقابل با روسیه را در جریان سفرش به اوکراین در آوریل برانگیخت و خشم مردم چین را به خاطر سفر اخیرش به تایوان موجب شد.

او هشدار داد که “این یک اشتباه مهلک برای او خواهد بود که فکر کند می تواند بدون مجازات به شبه جزیره کره برود. ایالات متحده باید بهای گزافی را برای همه مشکلاتی که توسط او ایجاد شده است، هر کجا که رفت، بپردازد.”

بازدید پلوسی از منطقه امنیتی مشترک در مرز کره در روز پنجشنبه، او را به بالاترین مقام آمریکایی تبدیل کرد که از زمان سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا در سال ۲۰۱۹ برای دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به آنجا رفته است. این منطقه که در داخل شدیدترین مرز نظامی شده جهان واقع شده است، به طور مشترک توسط فرماندهی سازمان ملل متحد به رهبری آمریکا و کره شمالی کنترل می شود.

رؤسای جمهور ایالات متحده و سایر مقامات ارشد قبلاً به این منطقه سفر کرده‌اند تا تعهد امنیتی خود را به کره جنوبی در مواقع خصومت با کره شمالی تأیید کنند.

پلوسی در طول سفر خود به این منطقه هیچ اظهارات علنی قوی علیه کره شمالی ایراد نکرد. او چندین عکس از  خود را در توییتر منتشر کرد و نوشت: “ما قدردانی کنگره و کشور را به خاطر خدمات میهن پرستانه نیروهای نظامی خود که به عنوان نگهبان دموکراسی در شبه جزیره کره ایستاده‌اند، منتقل کردیم.” پلوسی در بیانیه‌ای جداگانه گفت که او و کیم، رئیس پارلمان کره جنوبی، مجدداً بر تعهد ایالات متحده و کره برای پیشبرد امنیت، تقویت زنجیره‌های تامین ، و افزایش تجارت و سرمایه‌گذاری‌هایی که برای هر دو کشور مفید است، تاکید کردند.

تنش ها در شبه جزیره کره پس از آزمایش‌های موشکی شدید کره شمالی در اوایل سال جاری همچنان بالاست. مقامات آمریکا و کره جنوبی اعلام کردند کره شمالی آماده انجام اولین آزمایش تسلیحات هسته‌ای خود در پنج سال گذشته است.

کره شمالی با اشاره آشکار به تحریم‌های بین المللی به رهبری ایالات متحده علیه کره شمالی و رزمایش‌های نظامی منظم این کشور با کره جنوبی، گفته است که به مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای باز نمی‌گردد و در عوض بر توسعه برنامه هسته‌ای خود تمرکز می‌کند، مگر اینکه ایالات متحده سیاست‌های خصمانه خود را کنار بگذارد.

پس از بازدید پلوسی از تایوان و تاکید مجدد بر تعهد واشنگتن به دفاع از دموکراسی در این جزیره،  کره شمالی روز چهارشنبه بیانیه‌ای صادر کرد که در آن ایالات متحده آمریکا را مورد انتقاد قرار داد و از چین، متحد اصلی و بزرگترین کمک کننده آن حمایت کرد.

پلوسی اولین رئیس مجلس نمایندگان بود که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا