بین المللی

برگزاری مراسم سالگرد بمباران اتمی هیروشیما درژاپن

مردم ژاپن امروز در مراسم هفتاد و هفتمین سالگرد فاجعه بمباران اتمی هیروشیما، خواستار ممنوعیت استفاده از سلاح های هسته ای و ایجاد صلح در سراسر جهان شدند.

به گزارش توانا ، مردم ژاپن امروز در مراسم هفتاد و هفتمین سالگرد فاجعه بمباران اتمی هیروشیما، خواستار ممنوعیت استفاده از سلاح های هسته ای و ایجاد صلح در سراسر جهان شدند.

در این مراسم که برای یادبود نخستین بمباران اتمی جهان برگزار شد، «کازومی ماتسوئی» شهردار هیروشیما اظهار کرد در سراسر جهان این تفکر وجود دارد که برقراری صلح به مقدار نیروی بازدارندگی هسته ای بستگی دارد. این تفکر اشتباه عزم راسخ بشر برای دست یابی به صلح و دنیایی عاری از سلاح های هسته ای را گمراه می کند.

وی که یکی از منتقدین تهاجم روسیه به اوکراین است، افزود: رهبر روسیه در حمله به اوکراین از زندگی و دارایی های مردم خودش به عنوان ابزار جنگی استفاده می کند و زندگی هزاران غیرنظامی در سراسر دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.

ماتسوئی تصریح کرد: در آغاز سال جاری، پنج کشور دارای سلاح هسته ای در جهان در بیانیه مشترکی اعلام کردند که جنگ هسته ای پیروز ندارد و هرگز نباید اتفاق بیافتد. اما حالا چرا آنها برای عمل به وعده خود تلاش نمی کنند؟ چرا برخی از آنها حتی در حال حاضر از این سلاح های مرگبار استفاده می کنند؟

این در حالی است که میخاییل گالوزین سفیر روسیه در ژاپن با اهدای گل برای یادبود قربانیان این فاجعه، اظهار کرد روسیه هرگز از سلاح هسته ای استفاده نخواهد کرد.

در این مراسم، که در گرمای شدید هوا در پارک صلح در مرکز شهر هیروشیما برگزار شد، ناقوس صلح به صدا در آمد و حاضران با لحظاتی سکوت یاد قربانیان این حادثه وحشتناک را گرامی داشتند.

همچنین در این مراسم، برخی مقامات دیگر از جمله آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز حضور داشت که در سخنانی درباره به راه افتادن یک رقابت تسلیحاتی جدید در پی حمله روسیه به اوکراین هشدار داد.

گوترش افزود: سلاح های هسته ای بیهوده هستند. این سلاح ها تنها مرگ و نابودی را برای بشر به ارمغان می آورد.

فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن نیز که این شهر را به عنوان میزبان نشست گروه 7 در سال آینده معرفی کرده، از جهانیان خواست از سلاح هسته ای دوری کنند.

وی که نخستین مقام ژاپنی بود که هفته گذشته در کنفرانس بازنگری NPT شرکت کرد، افزود: ما همچنان به رغم اوضاع امنیتی فعلی پیچیده در جهان، به سمت خلع سلاح هسته ای پیش می رویم.

گفتنی است در ششم اوت سال 1945 هواپیماهای جنگی آمریکا یک بمب اتمی موسوم به«پسر کوچولو» را برفراز شهر 350 هزار نفری هیروشیما رها کردند که در دم باعث مرگ 140 هزار نفر شد و هزاران نفر دیگر نیز از آسیب ها و صدمات ناشی از تشعشعات هسته ای جان خود را از دست دادند.

سه روز پس از آن در تاریخ 9 اوت، هواپیماهای نظامی آمریکا شهر ناکازاکی ژاپ را نیز بمباران اتمی کرده که در دم باعث مرگ 75 هزار نفر شد. ژاپن 6 روز بعد تسلیم شد و جنگ جهانی دوم پایان یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا