بین المللی

جمهوری خواهان‏ در راه کنگره

انتخابات کنگره آمریکا شامل مجلس نمایندگان و سنا در ۸ نوامبر برگزار می‌شود. در  انتخابات سنا که ۳۴ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا طبق معمول در انتخابات ۸ نوامبر مورد رقابت قرار می‌گیرند و انتخاب شدگان آن از ۳ ژانویه ۲۰۲۳ تا ۳ ژانویه ۲۰۲۹ بمدت شش سال در کنگره ایالات متحده فعالیت می‌کنند. این اشخاص که با عنوان سناتور شناخته می‌شوند به سه گروه تقسیم می‌شوند که دورهٔ خدمت هر گروه با دیگری متفاوت است به طوری که هر دو سال یک طبقه مخصوص تجدید انتخابات دارد. سناتورهای طبقه ۳ آخرین بار در سال ۲۰۱۶ انتخاب شدند و بار دیگر در سال ۲۰۲۲ برای شرکت در انتخابات باید درخواست کاندیدا شدن دهند، یا بازنشستگی خود را اعلام کنند.

خلاف سال ۲۰۱۸، که دموکرات‌ها ۱۰ کرسی در ایالت‌هایی که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ به دست آورد، داشتند، در سال ۲۰۲۰ آنها در ایالت‌هایی که ترامپ به دست آورده بود، کرسی‌های خود را در مجلس سنا از دست دادند. اما فعلاً حزب جمهوری‌خواه برای حفظ دو کرسی در ویسکانسن و پنسیلوانیا (دو ایالتی که آن‌ها رئیس‌جمهور جو بایدن در سال ۲۰۲۰ برنده شد تلاش می‌کنند. در حالی که هیلاری کلینتون فقط یک کرسی (نوادا) را که در سال ۲۰۱۸ قابل کسب بود بدست آورد.

با نزدیک شدن به انتخابات کنگره سناتور برنی سندرز در مصاحبه با نشریه پولیتیکو نوشت که شور و شوق در حزب دموکرات “بسیار پایین است” و احتمالا میزان مشارکت دموکرات ها در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا ضعیف باشد.
سناتور حامی جو بایدن افزود با وجود جنجال هایی چون افشای پیش نویس لغو قانون حق سقط جنین و همچنین مخالفت جمهوریخواهان با اصلاحات قانون اسلحه در آمریکا، دموکرات ها نخواهند توانست در انتخابات میان‌دوره‌ای سال جاری پیروز شوند.
وی تصریح کرد: جمهوریخواهان شانس زیادی در کسب اکثریت مجلس نمایندگان و احتمالا سنای آمریکا دارند.

چالش دموکرات ها: اقتصاد

دموکرات ها با چالش های زیادی برای حفظ اکثریت شکننده خود در کنگره آمریکا دارند. تورم بی سابقه در آمریکا که بسیاری از آمریکایی ها را نگران کرده، بر این چالش ها افزوده است.
تورم در آمریکا به بالاترین سطح خود در ۴۰ سال گذشته رسیده است. بسیاری از آمریکایی افزایش قیمت ها در جایگاه های سوخت و فروشگاه ها را حس می کنند.
سندرز بار دیگر نگرانی های خود را از نحوه رفتار جو منوچین و کریستن سینما به عنوان دو سناتور دموکرات تکرار کرد که با بخش عمده ای از سیاست های داخلی دولت جو بایدن مخالفت کرده اند.
پس از ماه ها مذاکره بر سر طرح “بهتر بسازیم” جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، منوچین سال گذشته با این طرح مخالفت کرد.
در سنای آمریکا، دموکرات ها به رای مثبت همه اعضای خود برای تصویب یک طرح نیاز دارند.
سندرز هشدار داد که حزب دموکرات درحال از دست دادن پایگاه حمایتی خود در میان طبقه متوسط و همچنین آمریکایی های جوان، اسپانیایی، آسیایی-آمریکایی و سیاهپوستان است.

برابر نتایج نظرسنجی جدید هاروارد، اکثر رای دهندگان آمریکایی می گویند که وضعیت مالی آنها در میان افزایش تورم و نگرانی از رکود اقتصادی رو به وخامت است.
به گزارش تارنمای خبری هیل، ۵۶ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفتند که از نظر مالی، اوضاع در حال «بدتر شدن» است. این بالاترین درصد ثبت شده در یک نظرسنجی است. ماه گذشته ۴۸ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی معتقد بودند که وضعیت مالی آنها درحال تضعیف است.
نظرسنجی جدید مرکز تحقیقات عمومی آسوشیتدپرس نیز نشان می‌دهد که محبوبیت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه جاری میلادی (مه) به پایین‌ترین سطح در دوره ریاست‌جمهوری‌ وی سقوط کرده و بیشترین بدبینی به عملکرد بایدن در میان دموکرات ها است.
برآورد حاصل از مجموعه نظرسنجی‌های صورت گرفته از کاهش چشمگیر محبوبیت بایدن نشان دارد. محبوبیت رئیس‌جمهوری آمریکا که در ژانویه ۲۰۲۱ حدود ۵۵ درصد بود، اینک به ۳۹ درصد کاهش یافته‌است.

بر اساس این نظرسنجی جدید، تنها ۳۹ درصد از آمریکایی ها عملکرد بایدن به عنوان رئیس جمهوری را تایید می کنند که کمتر از سطح محبوبیت وی در مقایسه با ماه گذشته است. به طور کلی، از هر ۱۰ آمریکایی تنها ۲ نفر معتقدند که آمریکا در مسیر درستی قرار دارد یا اقتصاد این کشور خوب است، درحالی که ماه گذشته از هر ۱۰ نفر ۳ نفر در این دو زمینه نظر مثبتی داشتند.
حدود ۵۰ تن از مقامات ناامید دموکرات از درون دولت و اعضای کنگره گرفته تا رای دهندگان، در مصاحبه‌های خود نسبت به توانایی رئیس‌جمهوری برای نجات حزب خود و مقابله با طیف جمهوریخواه ابراز تردید کرده‌اند. این موضوع نشان می دهد که هم‌حزبی‌های بایدن، نسبت به افزایش قدرت جمهوری‌خواهان نگران و به آینده این دولت بدبین هستند.

دوگانه «سن» و «جانشینی» بایدن دلیل اصلی نگرانی هم حزبی‌های او است. تقریبا همه دموکرات‌هایی که مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند نگرانی عمیقی نسبت به توانایی سیاسی بایدن و همچنین سن وی داشته‌اند
امروز گاف‌های او بر سر زبان‌ها افتاده‌ است و جهان را همواره با اظهارات غیرمنتظره شوکه می‌کند و کارکنان کاخ سفید باید این اظهارات را اصلاح و برخی مواقع از آن ادعاها عقب‌نشینی کنند. این در حالی است که بایدن نسبت به روسای جمهوری قبلی آمریکا، مصاحبه‌های کمتری انجام می‌دهد.
همچنین‌ وزارت کار آمریکا، تورم در ماه آوریل (ماه گذشته میلادی) را ۸.۳ درصد اعلام کرده است که همچنان در بالاترین سطح در ۴۰ سال گذشته است. تورم در ماه مارس ۸.۵ درصد بود.
مشکلات در زنجیره تأمین، جنگ اوکراین و تقاضای بسیار از سوی مصرف کنندگان، قیمت کالاها را همچنان در آمریکا در بالاترین سطح خود در ۴۰ سال گذشته نگاه داشته است.
سازمان اطلاعات انرژی نیز تخمین زده است که در تابستان امسال قبض برق خانوارهای آمریکایی به طور متوسط ۳.۹ درصد افزایش خواهد یافت.
انتخابات میان‌دوره‌ای ایالات متحده آمریکا در روز سه شنبه ۸ نوامبر ۲۰۲۲ (۱۷ آبان ماه ۱۴۰۱) برگزار خواهد شد. در این انتخابات، برای تعیین تکلیف تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و 34 کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا رای‌‍‌گیری صورت خواهد گرفت.
همچنین در این انتخابات، تکلیف فرماندارانِ آینده ۳۶ ایالت آمریکا مشخص خواهد شد. این انتخابات نخستین انتخابات پس از سرشماری ۲۰۲۰ در آمریکاست و از این حیث نیز بسیار حائز اهمیت است.

گزارش از الناز نجفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا