بین المللی

افزایش آمار تیراندازی جمعی در آمریکا

تیراندازی جمعی یا گروهی به رخدادی گفته می شود که در ان چهار نفر یا بیشتر مورد اصابت گلوله قرارمی گیرد وکشته می شوند. فاجعه ای که در امریکا بسیار رایج است ایالات متحده هرساله شاهد موارد زیادی از تیراندازی دسته جمعی می باشد بطوریکه هرساله شاهد 20 مورد تیراندازی دسته جمعی هستیم.
به گزارش پایگاه اوری تاون ریسرچ که باهمکاری وبهره گیری ازتحقیقات صندوق حمایت از ایمنی هر شهر برای اسلحه گزارشی آماری در این زمینه منتشر کرده وآورده است که از سال 2009تا 2020 که 274 مورد تیراندازی در ایالات متحده صورت گرفته که در جریان آن 1536 نفر کشته و983 نفر هم مجروح شده اند در این میان دست کم 362کودک ونوجوان بین قربانیان به چشم میخورد ضمن اینکه 21افسر مجری قانون کشته و25نفر نیز در این بازه زمانی زخمی شدند
از آغاز سال میلادی تا کنون مجموعا 372فقره تیر اندازی به جمع رخ داده است به نقل از شبکه سی بی اس در تیر اندازی در باشگاه شبانه در اورلاندو حداقل 49 نفر کشته و53 نفر زخمی شدند وپلیس پس از3ساعت از تیراندازی موفق به ورود به محل وکشتن فرد مهاجم شد.

خانه محل بیشتر تیراندازی ها

در حالی که طبق تصورات عام انتظار میرود تیر اندازی های دسته جمعی بیشتر در یک محل عمومی اتفاق بیافتد موضوعی که معمولا مورد توجه وپوشش رسانه ای قرار می گیرد اما عکس آن صادق است وبیشتر آن در خانه های شخصی مردم رخ می دهد حدود 61درصد تیراندازی های جمعی به طور کامل در خانه هااتفاق افتاده است و19 درصد تیراندازی ها بخشی در خانه وبخشی
درمحیط بیرون اتفاق افتاده است و30درصد این تیراندازی ها در مکان های عمومی مثل مدارس ومراکز خرید رخ داده بود .

قوانین ناصحیح حمل اسلحه در آمریکا

گزارش پایگاه ریسرچ متهم اصلی این رخدادها را قوانین ناصحیح برخی ایالات عنوان می کند وتاکید می کند که ایالت هایی با قوانین ضعیف که شمار اسلحه در آن ها بالاست میزان تیر اندازی ها در آنها نیز به مراتب بیشتر از سایر ایالت هاست از این منظر آمریکا نسبت به دیگر کشورهای توسعه یافته افراد روانی وخشونت خانگی ونفرت پراکنی ایدةولوژیک رادرخود جای نداده بلکه این وقایع از ارتباط مستقیم باقانون گزاری دارد بنابراین قانون گزاران باید قوانینی رادر زمینه بررسی پیشینه فروش سلاح گرم از دست سوء استفاده کنندگان داخلی محدودیت در خرید وتملک سلاح های جنگی ورگبار را تصویب کنند.

مافیای اسلحه در آمریکا

هفته ها پس از تیراندازی مرگبار در دبیرستان داگلاس در پارکلند فلوریدا گروههایی از مردم درسراسر این کشور هدف حمله های مسلحانه قرار گرفتند حمله هایی که مسبب اصلی آن صاحبان شرکت های تولید کننده سلاح ومافیای اسلحه در آمریکاست .
اریک اریکسون از فعالان محافظه کار هشدار داد جمهوری خواهان نهایت تلاش خود را انجام می دهند تا عضویت وفعالیت های انجمن ملی سلاح را در این گونه حوادث نادیده بگیرند واقدامات آن ها را به حاشیه براننداز سوی دیگر گروههای حامی حمل ومالکیت اسلحه در کنفرانس محافظه کاران ضمن پاک کردن صورت مسَله صرفا تاسف خود رااز حمله های مسلحانه اخیر در آمریکا اعلام کردند.

بررسی ها نشان می دهد تفاوت های نژادی در آمریکاباعث می شود حامیان قانون مالکیت اسلحه که تقریبا از نژاد سفید هستند از حزب جمهوری خواه حمایت کنند وسیاه پوستان این کشور از حزب دموکرات حمایت کنند .
ملی گرایان وسفید برتر پندارها ی امریکا همواره سیاهان این کشور را به چشم متخاصم می نگرند آنها باحمایت از قانون حمل اسلحه سعی دارند امنیت خود را در مقابل سیاهان توجیه کنند دراینجاست که ايتلاف محافظه کاران آمریکا شکل می گیرد .

با برداشته شدن موانع و محدودیت پرداخت پول از سوی لابی های اقتصادی به نهادهای سیاسی عملا ارتباط این دو تبدیل به اییتلاف مافیایی شده است شرکت های بزرگ تسلیحاتی وشرکت های انرژی و شرکت های فناوری اطلاعات همگی چنان ارتباط عمیقی درکنگره واحزاب جمهوری خواه ودموکرات تشکیل داده اند که عملا سیاستهای ایالات متحده تبدیل به ترکیبی از منافع این نهادهای مافیایی تبدیل شده است.
شاید رای بخش مهمی از مردم آمریکا در2017به ترامپ به دلیل نفرت از ساختار درهم پیچده کارتل های بزرگ تجاری ونهادهای سیاسی قابل تفسیر باشد شعاری که ترامپ مرتب در میتینگ های انتخاباتی برآن تاکید می کرد وشکست خودرا در2020به آن نسبت می دهد هرچند که در واقع خود نیز بخشی از این مافیا بود ..
هنوز بخش قابل توجهی از مردم آمریکا براین باورند که نهادهای سایه دراین کشور اصلی ترین تاثیر گزاران برسرنوشت سیاسی
آمریکا هستند .

مریم حسین زاده هنزایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا