عمومی

تازه‌ترین تصویر تلسکوپ هابل از قلب یک خوشه ستاره‌ای کروی

تازه‌ترین تصویر تلسکوپ فضایی هابل، قلب خوشه کروی NGC ۶۶۳۸ را در صورت فلکی قوس نشان می‌دهد. تلسکوپ فضایی هابل برای ثبت داده‌های این تصویر، از دو ابزار نجومی پیشرفته خود یعنی دوربین میدان عریض ۳ و دوربین پیشرفته استفاده کرده است.

به گزارش توانا، تازه‌ترین تصویر تلسکوپ فضایی هابل، قلب خوشه کروی NGC 6638 را در صورت فلکی قوس نشان می‌دهد. تلسکوپ فضایی هابل برای ثبت داده‌های این تصویر، از دو ابزار نجومی پیشرفته خود یعنی دوربین میدان عریض 3 و دوربین پیشرفته استفاده کرده است.

تلسکوپ هابل مطالعه درباره خوشه‌های کروی را متحول کرد. اعوجاج ناشی از اتمسفر زمین، تشخیص واضح ستارگان در هسته خوشه‌های کروی را با تلسکوپ‌های زمینی تقریباً غیرممکن می‌کند. هابل که در مداری حدود 340 مایلی (550 کیلومتری) بالاتر از زمین می‌چرخد، می‌تواند نوع ستاره‌هایی را که خوشه‌های کروی را تشکیل می‌دهند، چگونگی تکامل آنها و نقش گرانش در این منظومه‌های متراکم را بدون اینکه در جو زمین مشکلی ایجاد کند، مطالعه و رصد کند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب نیز درک ما از خوشه‌های کروی را با نگاه کردن به فضای داخلی پر از ستاره‌های آنها بیشتر خواهد کرد. وب در طول موج‌های فروسرخ رصد می‌کند و اطلاعات منحصربه‌فردی درباره ستاره‌های خوشه‌ای ارائه می‌کند که مکمل نماهای باورنکردنی هابل است.

پیرترین اجرام کهکشان ما خوشه‌هایی بسیار پرجمعیت درخشان و گسترده هستند که خوشه‌های گویچه‌ای ستارگان نامیده می‌شوند. تا به امروز در حدود 120 خوشه ستاره‌ای فهرست شده‌ است که بیشترشان در یک هاله کروی در اطراف مرکز کهکشان‌ها وجود دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا