بین المللی

افزایش۹۵ درصدی واردات برزیل از روسیه

تهران – توانا – برزیل نه تنها به کارزار تحریم‌های غرب علیه روسیه نپیوسته است که بر اساس داده‌های وزارت اقتصاد برزیل، صادرات روسیه به این کشور آمریکای جنوبی در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته میلادی (۲۰۲۱)، افزایش ۹۵ درصدی را نشان می دهد.

به گزارش روز سه شنبه توانا به نقل از تارنمای اسپوتنیک موندو، بر اساس ارقام رسمی منتشر شده در تارنمای “جهان آنلاین” ، بین ژانویه تا ژوئیه ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۰ تا تیر ۱۴۰۱)، برزیل در مجموع پنج میلیارد و یکصد میلیون دلار از روسیه وارد کرده است که در مقایسه با رقم واردات دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری در مدت مشابه سال ۲۰۲۱، افزایش ۹۵ درصدی را نشان می‌دهد.

افزایش جریان تجاری بین دو کشور در شرایطی رخ می‌دهد که تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه توسط آمریکا و اروپا به دلیل جنگ اوکراین اعمال می‌شود و برزیل اما به تحریم‌های غرب علیه روسیه نپیوسته است.

بر اساس داده‌های ارائه شده، حجم محصولات وارداتی برزیل از روسیه از ۲.۲ درصد در سال ۲۰۲۱، به. ۳ درصد در سال جاری میلادی رسیده است.

روسیه  سال گذشته در بین کشورهایی که بیشترین مشارکت را در بازار برزیل داشتند در جایگاه یازدهم قرار داشت و اکنون بالاتر از مکزیک، کره جنوبی، ژاپن، کانادا و تمامی کشورهای آند در جایگاه پنجم قرار دارد.

کودهای شیمیایی روسیه را می‌توان برجسته‌ترین محصول صادراتی این کشور دانست که برای صنعت قدرتمند کشاورزی برزیل حیاتی است. ۷۷ درصد مجموع خرید برزیل از روسیه در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، مربوط به همین کودهای شیمیایی بوده است.

انتظار می‌رود جریان تجاری میان دو کشور در نیمه دوم ۲۰۲۲ همچنان با قدرت ادامه یابد چرا که واردات محصولات روسی تنها در ماه ژوئیه ۱۲۷ درصد نسبت به ژوئیه ۲۰۲۱ افزایش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا