شهرسازیعمومی

وزش باد و خیزش گردوخاک در نوار شرقی کشور

کارشناس سازمان هواشناسی از تداوم بارش‌ها و رگبارهای پراکنده تا پایان هفته در بسیاری از نقاط کشور به دلیل رشد ابرهای همرفتی خبر داد.

کبری رفیعی کارشناس سازمان هواشناسی در گفت‌وگو با توانا درباره وضعیت جوی کشور برای امروز هجدهم مرداد و روزهای آتی گفت: امروز در استان‌های مازندران، گلستان، خراسان شمالی و بخش‌هایی از گیلان، اردبیل، شمال آذربایجان شرقی، شمال سمنان و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز و شمال خراسان رضوی بارش باران، گاهی وقوع رعد و برق و وزش باد شدید موقتی را شاهد خواهیم بود.

وی بیشترین بارش‌های امروز را مربوط به استان گلستان و شمال خراسان شمالی دانست و افزود: فردا نیز بارش‌ها در مناطقی از گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال سمنان، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات تهران و البرز ادامه خواهد یافت.

رفیعی خاطر نشان کرد: در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب نیز گاهی رعد و برق و وزش باد شدید با این بارش‌ها همراه می‌شود.

کارشناس سازمان هواشناسی تاکید کرد: امروز و فردا طی ساعات بعد از ظهر و اوایل شب در مناطق غرب و جنوب غرب از جمله چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، شرق استان‌های خوزستان و لرستان و غرب استان‌های اصفهان و فارس و جنوب استان مرکزی هم به سبب رشد ابرهای همرفتی رگبارهای پراکنده رخ خواهد داد که گاهی با رعد و برق وزش باد شدید موقتی همراه می‌شود.

وی ادامه داد: روزهای پنجشنبه و جمعه نیز در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، ارتفاعات البرز مرکزی و زاگرس مرکزی و جنوبی نیز رگبارهای پراکنده رخ می‌دهد و روز شنبه هم آسمان صاف و جو پایدار خواهد بود.

رفیعی شرایط جوی طی ۵ روز آینده برای نوار شرقی کشور به ویژه منطقه زابل را همراه با پدیده غالب وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک اعلام کرد و گفت: امروز و فردا هم مناطقی از دامنه‌های جنوبی البرز شرقی و مرکزی، شرق و شمال شرق و مرکز کشور وزش باد شدید را خواهند داشت.

کارشناس سازمان هواشناسی خاطر نشان کرد: روزهای پنجشنبه و جمعه هم بخش‌هایی از شمال شرق و شرق کشور از جمله شرق استان سمنان این شرایط را تجربه می‌کنند که برخی اوقات سبب خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا می‌شود.

وی افزود: طی امروز و فردا احتمال انتقال توده گرد و خاک از روی کشورهای همسایه غربی به استان‌های کردستان‌، کرمانشاه، ایلام و خوزستان هم وجود دارد.

رفیعی آب‌های دریای خزر را برای امروز مواج اعلام کرد و گفت: شرق دریای عمان هم تا روز شنبه همچنان این شرایط را خواهند داشت.

کارشناس سازمان هواشناسی آسمان امروز تهران را صاف تا کمی ابری پیش‌بینی کرد و افزود: تهران در بعد از ظهر شاهد افزایش باد خواهد بود.

وی ادامه داد: بیشینه دمای تهران امروز به ۳۷ درجه بالای صفر و کمینه دما نیز به ۲۴ درجه بالای صفر خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا