بین المللی

سازمان ملل : وضعیت غزه نگران کننده است

شورای امنیت سازمان ملل دوشنبه شب به منظور بررسی وضعیت غزه جلسه اضطراری برگزار کرد. در این نشست بسیاری از اعضا به رغم برقراری آتش بس میان جنبش جهاد اسلامی و اسرائیل پس از سه روز درگیری، از وضعیت فعلی در این باریکه ابراز نگرانی کردند.

به گزارش توانا، به نقل از الحدث، در این نشست که به درخواست فلسطین و پس از سه روز درگیری در غزه برگزار شد، تور وینسلند، فرستاده صلح سازمان ملل به خاورمیانه نسبت به عواقب «ویرانگر» درگیری‌ها در صورت از سرگیری آن هشدار داد و تأکید کرد که آتش بس فعلی “شکننده” است.

وینسلند اعلام کرد که “سازمان ملل متحد در حال انجام ارزیابی رویدادها است”.

وی از همه طرف ها خواست آتش بس در نوار غزه را حفظ و از تشدید تنش دوری کنند.

هماهنگ کننده سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه، گفت: من نقش مصر را در دستیابی به آتش بس میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها ستایش می‌کنم. چرخه‌های خشونت تا زمانی که یک راه حل سیاسی برای درگیری به دست نیاید که به اشغالگری پایان دهد، متوقف نخواهد شد.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل نیز به نوبه خود گفت: ما نسبت به رویدادهایی که می‌تواند منجر به از سرگیری درگیری نظامی آشکار شود و وضعیت انسانی رو به وخامت غزه را تشدید کند، بسیار نگران هستیم.

روسیه از همه طرف‌های ذی‌ربط خواست خویشتندار بوده و از تشدید تنش جدید در اطراف نوار غزه اجتناب کنند.

وی گفت: تشدید تنش جدید ناشی از حملات نیروی هوایی اسرائیل به نوار غزه در ۵ اوت بود و در واکنش به آن، گروه های فلسطینی بمباران گسترده “خاک اسرائیل” را آغاز کردند.

وی افزود: روسیه از نقش میانجیگرایانه مصر و قطر و “سهم مهم” سازمان ملل، به ویژه فرستاده آن در دستیابی به توافق آتش بس تقدیر می‌کند.

این دیپلمات روس از همه طرف‌های ذی‌ربط خواست به هنجارهای بشردوستانه بین‌المللی پایبند باشند و از تشدید تنش جدید اجتناب کنند.

آتش بس یکشنبه شب ساعت ۲۳:۳۰ به وقت محلی و با میانجیگری مصر اجرایی شد، اما اسرائیل و جنبش جهاد اسلامی تأکید کردند که در صورت نقض آن از سوی طرف مقابل، حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می‌دانند.

به گفته وزارت بهداشت غزه، از آغاز این عملیات اسرائیل تا شامگاه یکشنبه، ۴۴ فلسطینی از جمله ۱۵ کودک شهید و ۳۶۰ نفر زخمی شدند.

گلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل نیز مدعی شد که مسئولیت اوضاع “کاملا” بر عهده جنبش جهاد اسلامی است.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا نیز به نوبه خود از تلاش های مصر برای برقراری آتش بس در نوار غزه بین فلسطین و اسرائیل قدردانی کرد و گفت: از مصر و همه کسانی که در رسیدن به آتش بس در غزه سهیم بودند تشکر می کنیم.

از سوی دیگر، ریاض منصور سفیر فلسطین در سازمان ملل هم گفت که اسرائیل چند بار بمباران مردم ما در غزه را توجیه می‌کند تا یک نفر بگوید دیگر بس است؟

وی افزود: چند سال اسرائیل محاصره غیرانسانی خود را بر دو میلیون نفر که نیمی از آنها کودک هستند، ادامه داده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا