ارتباطات و فناوری اطلاعاتاقتصادی

اصول حاکم بر صدور پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی تصویب شد

دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از تصویب اصول حاکم بر صدور پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی (UNSP) در این کمیسیون خبر داد.

به گزارش توانا، صادق عباسی شاهکوه با اشاره پیشینه مصوبه UNSP گفت: مرداد سال ۱۴۰۰ اولین مصوبه مربوط به همگرایی پروانه‌های ثابت و سیار تصویب شد که براساس آن اپراتورهای تلفن همراه می‌توانستند به سرمایه‌گذاری در حوزه ارتباطات ثابت وارد شوند و در بازه زمانی ۵ ساله، حدود ۵ میلیون پورت پرسرعت ایجاد کنند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با استقرار دولت سیزدهم و برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبتنی بر فیبرنوری و پوشش ۲۰ میلیونی در بازه زمانی سه سال و نیم، برای توسعه ارتباطات ثابت تصمیم گرفته شد مصوبه کمیسیون درباره پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی بازنگری شده و محتوای آن متناسب با هدف تعیین شده حوزه توسعه ارتباطات ثابت تغییر کند.
وی با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با دارندگان پروانه ارتباطات ثابت و سیار و بررسی چالشها و موانع توسعه در این حوزه گفت: توسعه ارتباطات ثابت با توجه به مدت زمان طولانی بازگشت سرمایه‌گذاری نیازمند حمایت‌های مالی است که پس از تائید هیات وزیران حمایت‌های مالی دولتی در قالب معافیت از پرداخت حق‌السهم و همچنین اختصاص درصدی از حق‌السهم اپراتورها برای ایجاد پوشش فیبرنوری در بازنگری مصوبه UNSP پیش‌بینی شد.
عباسی شاهکوه تاکید کرد: مصوبه UNSP با رویکرد یکپارچه‌سازی پروانه‌های ایجاد شبکه و خدمات و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های فنی، زیرساختی و تجاری کشور تصویب شد و نحوه پوشش خانوارها، میزان حمایت‌های مالی دولتی از محل حق‌السهم اپراتورها و نحوه نظارت بر اجرای این پروژه پیش‌بینی شده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تشریح درصد حمایت مالی دولت گفت: در مصوبه قبلی پیش‌بینی شده بود که ۳ درصد از درآمد اپراتورهای سیار و ثابت به توسعه فیبرنوری اختصاص داده شود. با توجه به تکلیف وزارت ارتباطات مبنی بر پوشش ۲۰ میلیونی در زمانبندی سه سال و نیم، حمایت مالی دولت از ۳ درصد به ۸ درصد از درآمد اپراتورهای سیار و ۳ درصد از درآمد اپراتورهای ثابت تغییر داده شد.
دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره نحوه پوشش خانوارها در مصوبه جدید اظهار کرد: در ادبیات فیبرنوری دو نوع پوشش خانوار متصل (Home Connect) و خانوار تحت پوشش (Home Pass)داریم که در بازنگری مصوبه این موضوع به طور شفاف تعریف شده است و براساس مصوبه به ازای ایجاد پوشش تا ۳۰۰ متری خانوار در مراکز استان به ازای هر خانوار ۵۰۰ هزار تومان و در شهرهای خارج از مراکز استان به ازای هر خانوار یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به اپراتور اختصاص داده می‌شود.
عباسی شاهکوه افزود: علاوه بر آن این حمایت مالی، در حوزه اتصال نیز به ازای هر پورت FTTH که به خانوارها متصل شود دو میلیون تومان از محل ۸ درصد حق‌السهم دولت به اپراتورها کمک می‌شود و این مبالغ برای پوشش و اتصال در شهرهای غیر از هشت کلانشهر تخصیص می‌یابد.
وی درباره معافیت کلانشهرها از حمایت مالی دولت گفت: چون بطور منطقی ارایه سرویس در هشت کلانشهر تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، کرج، شیراز، اهواز و قم توجیه اقتصادی دارد بغیر از این هشت کلانشهر، در سایر شهرها از اپراتورها برای توسعه پوشش فیبرنوری حمایت مالی می‌شود.
وی افزود: مفاد مصوبه UNSP در قالب الحاقیه موافقت‌نامه پروانه برای اپراتورهای متقاضی اعمال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا