جهاد و کشاورزی

عملیات جهادی آبخیزداری به دستور وزیر کشور

به گزارش توانا، وزیر کشور با ارسال نمودن نامه ای به استانداران همه استان ها دستور دادند توان اجرایی و انجام هماهنگ اقدامات لازم در حوزه آبخیزداری به صورت جهادی افزایش یابد و مورد پیگیری واقع شود.

متن نامه اینچنین میباشد

با تسلیت ایام شهادت سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، با عنایت به اینکه امنیت اجتماعی و غذایی وابسته به حفاظت و بهره‌برداری پایدار منابع آب و خاک کشور است و با توجه به اینکه ایران در منطقه خشک و نیمه‌خشک واقع شده و با بحران‌های طبیعی متعددی مانند خشکسالی و سیل مواجه است که هر سال خسارات اقتصادی و اجتماعی بسیاری بدنبال دارد، به طوریکه ظرف 20 سال گذشته، وقوع 3500 مورد سیل در کشور باعث خسارات فراوانی شده است، از این رو لازم است تحولی در مواجهه با این خطر بزرگ اندیشیده و عملیاتی شود.

به منظور کاهش خسارات ناشی از فرسایش خاک و از دست دادن زیرساخت‌های کشاورزی و تولیدی کشور و کنترل خسارات سیل و البته مدیریت منابع آب، ضروری است اقدامات کم‌هزینه، موثر و مورد درخواست مردم در اولویت اجرایی کشور قرار گیرد.

یکی از اساسی‌ترین اقدامات، اجرای عملیات آبخیزداری در کشور است. مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) مقرر فرمودند: «چند سال قبل از این بحث‌های آبخیزداری و آبخوانداری و مانند اینها مطرح شد کارهایی هم انجام گرفت، باید اینها با جدیت و قوت دنبال شود. این کارها متوقف نماند» (17 اسفند 1393).

همچنین در جلسه ویژه اقدامات و امدادرسانی به استان‌های سیل‌زده کشور بر انجام اقدامات جامع و پیشگیرانه برای مدیریت سیلاب از جمله آبخیزداری و حفظ مراتع و جنگل‌ها به عنوان موضوعات بسیار مهم تاکید فرمودند (13 فروردین 1398). در همین راستا و براساس دستور معظم له در سال‌های 1397 تا 1399 اعتبارات ارزی از محل صندوق توسعه ملی به آبخیزداری اختصاص یافت که موجبات خیر و برکت بسیاری را در کشور فراهم نمود. لازم به ذکر است قوانین و اسناد بالادستی کشور مانند سیاست‌های کلی نظام، قانون افزایش بهره‌وری و قانون برنامه ششم توسعه کشور نیز بر آن تاکید شده است.

ریاست محترم جمهور نیز در جلسه هیئت دولت با اشاره به وقوع سیل در استان‌های کشو رو با تاکید بر توجه به آبخیزداری فرمودند: «راهکار برون‌رفت از خطرات ناشی از سیل تقویت آبخیزداری است و دستگاه‌های مربوط در این زمینه فعالیت‌های خود را گسترش دهند.» که این مهم توسط وزارت متبوع مورد بررسی قرار گرفت و نتایج نشان می‌دهد که با صرف هزینه‌های نه چندان زیاد و با رویکرد استفاده از توان مردم و گروه‌های جهادی می‌توان اجرای عملیات آبخیزداری در کشور را به عنوان یک نهضت با خیرات و برکات بسیار زیاد در دستور کار قرار داد.

از جمله برکات این کار ارزشمند می‌توان به کاهش خسارات سیلاب شدید، افزایش منابع آبی قابل استحصال، افزایش آبدهی قنوات، پیشگیری از فرونشست زمین، کاهش فرسایش خاک و رسوب‌گذاری در سدهای کشور و زیرساخت‌هایی مانند جاده‌ها، صنعت و … اشاره نمود. بررسی‌ها نشان می‌دهد، توان علمی و اجرایی آبخیزداری کشور بسیار قابل توجه می‌باشد و در صورت عدم برقراری عزم ملی و انسجام سازمانی و استفاده از توان نیروهای جهادی این اقدام با سرعت بیشتری قابل انجام است.

بنا به مراتب فوق و به منظور افزایش توان اجرایی و انجام هماهنگ اقدامات لازم در حوزه آبخیزداری، ضروری است همه استانداران محترم تلاش نمایند تا با استفاده از همه ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه استان نسبت به برنامه‌ریزی و اجرای عملیات آبخیزداری با رویکرد جهادی اقدام گردد.`

بدیهی است دفتر آبخیزداری و مدیریت منابع آب قرارگاه جهادی وزارت کشور در این زمینه همکاری لازم را با استانداران به عمل آورده و میزان پیشرفت کار را در هر استان ارزیابی و به صورت ماهیانه به اینجانب گزارش خواهند نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا