بین المللی

دبیر کل سازمان همکاری اکو:پروژه ای به نام دروازه اکو به تازگی راه اندازی شده است

تهران – توانا  – دبیرکل سازمان همکاری های اقتصادی اکو بر نقش بنادر جمهوری اسلامی ایران، پاکستان و ترکیه برای کشورهای محصور در خشکی آسیای مرکزی تاکید کرد و گفت این سه کشور از اهمیت راهبردی برای آسیای میانه برخوردار و مزیت های بی بدیلی را برای این منطقه به همراه دارند.

به گزارش توانا ، خسرو ناظری در کنفرانس دو روزه بین المللی وزرای حمل و نقل کشورهای در حال توسعه محصور در خشکی که در شهر آوازه ترکمنستان در حال برگزاری است، تصریح کرد: برای به حداکثر رساندن اتصال، پروژه ای به نام “دروازه اکو” به تازگی راه اندازی شده است تا امکان ایجاد مناطق اکو در کشورهای عضو را برای تسهیل بیشتر حمل و نقل و کاهش هزینه های انجام تجارت در منطقه بررسی کند.

وی گفت: ما خوشحالیم که تعهد خود را برای اطمینان از ادغام نزدیک همه کشورهای عضو، به ویژه کشورهای محصور در خشکی، از طریق بهبود اتصال از طریق ایجاد یک شبکه حمل و نقل منطقه ای پیشرفته در راستای چشم انداز ۲۰۲۵ اکو و برنامه توسعه پایدار سازمان ملل، تکرار می کنیم.

رئیس اکو در پیام تصویری خود در این کنفرانس تاکید کرد که این سازمان برای دستیابی به هدفی مترقی، رویکردی کل نگر شامل تدوین سیاست و چارچوب قانونی، اجرای رویه ها و کنوانسیون های استاندارد بین المللی، توسعه زیرساخت ها، ظرفیت سازی فنی و مکانیسم هماهنگی و همکاری با شرکای بین المللی و بانک های مربوطه را در پیش گرفته است.

وی گفت: اکو همیشه رویکرد کریدور را در اولویت قرار داده است و در توسعه زیرساخت ها، اتصال بین منطقه ای و بین المللی در  اصل یک راهنما بوده است.

ناظری گفت: دبیرخانه اکو با درک جدیت بحران کووید-۱۹، ابتکارات متعددی را برای کاهش اثرات منفی این بیماری همه گیر و کاهش خطرات تا حد ممکن انجام داده است.

دبیرکل اکو تاکید کرد: سازمان همکاری اقتصادی اکو به عنوان یک سازمان توسعه بین دولتی منطقه ای با ۳۰ سال تجربه در تعاملات منطقه ای به ویژه با کشورهای عضو محصور در خشکی، تمام ارزش ها، اهداف و اولویت های مشترک پیش بینی شده در سازمان های بین المللی و برنامه اقدام وین را به اشتراک می گذارد.

خسرو ناظری  اطمینان داد که اکو به مشارکت در هرگونه ابتکار، طرح و فعالیت منطقه‌ای و بین‌المللی برای توسعه تجارت و حمل‌ونقل ادامه خواهد داد و به شرکای بین‌المللی علاقه‌مند خواهد پیوست تا در بهبود ارتباط بین کشورهای عضو خود و جهان مشارکت بیشتری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا