یادداشت

بالاترین امتیاز

زهرا خندابی _توانا، شیر مرا به یاد، بیحالی، بیماری، گلودرد، شیربرنج، دلشوره جا ماندن از درس ها به خاطر مدرسه نرفتن و ساعت ها منتظر ماندن برای ویزیت پزشک می اندازد و برعکس، نوشابه به یاد جشن، میهمانی، خوشی، غذای خوشمزه، بازی کردن، دیدن بچه های فامیل و صدای دلچسب باز کردن درب نوشابه ها وپرتاب تشتک های آن، صدای فریاد همراه با هیجان بچه ها برای گفتن رنگ مورد علاقه اشان برای نوشابه، که می گویند من مشکی می خواهم و دیگری من نارنجی می خواهم .یادم می آید وقتی کودک بودم همیشه می اندیشیدم چی می شد اگر گاو کوکب خانم به جای شیر نوشابه می داد،آنو قت دیگر مجبور نبودم موقع گلودرد شیر بخورم.

امروز که بزرگتر شده ام گاهی به یاد تفکر آن روزها خنده ام می گیرد. وبا خود می اندیشم، مگر نه اینکه یک حیوان دارای محدوده عملکرد مشخصی است و به طور دقیق مطابق شرح وظیفه خود عمل می کند. مگر نه اینکه یک گاو همیشه شیر داده و می دهد. مگر نه اینکه رفتار هر نژادی از سگ ها تعریف شده و خصیصه همه آنها یکسان و مشخص می باشد و این که با وفا هستند در همه سگ ها یکسان است و تمام سگ ها از این الگو پیروی می کنند و در واقع محبت به صاحب خود را جزئی از شرح وظیفه خود می دانند.مگر نه اینه نیش عقرب نیز در زمره شرح وظیفه عقرب می باشد.
نیش عقرب نه از ره کین است اقتضای طبیعتش این است
در مورد نباتات نیز هر گیاه با برنامه نرم افزاری خاص مجهز است و اگر محلی که گیاه در آن رشد می کند، عناصر موجود و شرایط رشد را برای گیاه تامین نکند، گیاه قادر به رشد و جبران کمبودهای مورد نیاز خود نخواهد بود به عبارت دیگر گیاه قابلیت اضافه کاری و جبران کمبود های خود را ندارد. اما یک گیاه کم کاری نیز ندارد، برای مثال یک درخت سیب نمی تواند بگوید برای تنوع، یا به دلیل خستگی از تکرار محصول، امسال سیب را به انار تغییر خواهم داد و به جای سیب انار می دهم یا گاو بگوید، دیگر به جای شیر، نوشابه یا آبمیوه می دهم. شرح وظیفه همه موجودات تعیین شده است.
به درخت سیب یا به گاو چند امتیاز می دهید؟ بله درست است،صفر امتیاز چون هیچکدام اضافه کاری نکرده اند، شرح وظیفه خود را انجام داده اند.گاو باید شیر می داده که داده و درخت سیب هم سیب.
کار زمانی سخت می شود که انسان را هم بخواهیم بر روی این نمودار بیاوریم. در بین عوام، اگر شخصی دزدی نکند، رشوه نگیرد، آدم نکشد، و به حق دیگران تجاوز نکند و اهل ریا و….نباشد او را انسانی استثنایی و فرهیخته و متعادلی به حساب می آورند اما براستی چنین شخصی چه امتیاز را بر روی نمودار ما کسب می کند؟ مسلما جواب صفر امتیاز است. زیرا مگر انسان خلق شده است تا دزدی کند؟ اگر دزدی نکند تازه مقام انسانی خود را حفظ نموده است، اما هنوز تا مقام انسان متعالی فاصله زیادی دارد رعایت موارد انسانی جزئی از شرح وظیفه انسان است و انجام وظیفه نیز صفر امتیاز دارد، ولی اگر کسی مرتکب این تخلفات شود به طور مسلم امتیاز منفی کسب نموده و در صورت انجام مواردی مافوق شرح وظیفه انسانی امتیاز مثبت می گیرد و جزئی از تعالی او به حساب می آید.
انسان لازم است چیزهایی را به هستی عرضه نماید، که زیبنده اشرف مخلوقات بودن او باشد و او را از سایر مخلوقات جدا نماید وگرنه گیاهان و حیوانات هم دروغ نمی گویند، و اهل ریانیستند،حیوانات هم با همه وجود از فرزندان خود مراقبت و محافظت می کنند و برای آنها تا سرحد مرگ فداکاری می‌کنند هیچ حیوانی به حیوانی دیگر خیانت نمی کند و برای زندگی حرص نمی زند و نگران فردای خود نیست. پس هدف از خلقت انسان چیزی ماورای دروغ نگفتن، دزدی نکردن و …است. یکی از ترفندهای شیطان این است که خیال انسان را راحت نموده و به او بگویدکه تو رسالت خود را انجام داده ای، انسان خوبی هستی، راستگو و درستکاری، امانت دار و با نزاکت هستی،و ما را در حد حیوانات و نباتات نگه دارد.
اضافه کاری، انجام وظیفه نیست، اضافه کاری، قابل نشان دادن، عرضه کردن و همچنین قابل به رخ کشیدن نیست.
بیایید، امروز به اضافه کاری ها بیندیشیم و آنها را از شرح وظیفه هایمان تفکیک دهیم.
درود خدا بر دلاوران و عزیزان ما که بهترین لحظات عمر خود را در زندان های متجاوزان سر زمینم گذراندند
همانا امتیاز شما عالی ترین است.

کارآموز وکالت، عضو کانون قراداد نویسان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا