پزشکیگفتگو

جهادگران فداکاری به نام پزشک

زهرا خندابی _توانا، در ایران، اول شهریور ماه، هم‌زمان با زادروز بوعلی سینا، حکیم و پزشک برجسته ایرانی، به پاس تألیفات و خدمات وی به علوم پزشکی و فعالیت وی در این رشته، و تجلیل ازپزشکان، روزپزشک نام‌گذاری شده‌است.

مترادف پزشک: حکیم، دکتر، طبیب، نبض شناس، نبض گیرکسی که بدرد بیماران رسیدگی کند و به تدبیر و دارو شفا بخشد.
اما چند سالی است که، پزشک برای ما معنا و مفهوم دیگری نیز پیدا کرده است؛جهادگر، رزمنده، از جان گذشته، فداکار و…
دهان و بینی و چشم جزء اصلی ترین اجزاء ورود ویروس کرونا به داخل بدن می باشد.
این موضوع بهانه ای شد تا با آقای دکتر مرتضی میرزایی (جراح _دندانپزشک ) گفتگویی داشته باشم.
آقای دکتر چه کارهایی می تونیم انجام بدیم تا در این دوران که کرونا همچنان وجود داره مراجعه مردم به دندانپزشکی کمتر بشه؟
آقای دکتر میرزایی گفتند؛ رعایت بهداشت دهان و دندان مهمترین کار در این دوران است که با استفاده از وسایل و روش های مختلفی انجام می شود که مهمترین آنها مسواک و نخ دندان است که البته باید به روش صحیح و درست استفاده شوند و همچنین استفاده از دهانشویه های طبیعی مثل آب نمک و دهانشویه های تجاری که معمولاً در داروخانه ها موجود می باشد.البته استفاده از واترجت هم که آب را با فشار می پاشد می تواند پلاک میکروبی را از روی سطح دندان پاک کند.
آیا جز این موارد که فرمودید نکته خاص دیگری هست که برای افزایش سطح بهداشت دهان و دندان بتوان رعایت کرد؟
ایشان گفتند؛ بله، بر اساس تجربه استفاده صحیح و مرتب از نخ دندان را توصیه میکنم.استفاده از نخ دندان و تاثیر بسیار بسیار زیاد آن نزد عموم مردم مورد غفلت قرار گرفته است. داخل محیط دهان و داخل بزاق میکروب های بسیار بسیار زیادی هستند که در صورتی که هر روز به روش صحیح و موثر از روی سطح دندان تمیز نشوند، لایه لایه روی هم جمع و انباشته می شوند و تبدیل به پلاک میکروبی می‌شوند و اگر مدت بیشتری بمانند و پاک نشوند، املاح کلسیم که داخل بزاق وجود دارند داخل این لایه پلاک میکروبی رسوب می کنند و سفت می شوند و در نهایت تبدیل به جرم دندان می‌شوند.
ممکنه در مورد آسیب های جرم دندان هم کمی توضیح دهید؟
جرم دندان باعث التهاب لثه می شود و التهاب لثه علایم متعددی دارد از جمله باعث بوی بد دهان خونریزی از لثه ها و در صورتی که به مدت طولانی بماند باعث تحلیل رفتن لثه ها خواهد شد و همینطور این میکروب ها می توانند وارد جریان خون شوند و در داخل خون گردش کنند و به سطوح داخلی رگ های قلب و عروق و عروق مغزی و عروق قلبی آسیب بزنند و زمینه را برای ایجاد بیماری هایی نظیر فشار خون، سکته قلبی، سکته مغزی، دیابت و بسیاری از بیماری های دیگر فراهم کنند. در تحقیقات مختلف ثابت شده که این بیماری ها با التهاب لثه و بیماری‌های لثه ارتباط مستقیم دارند.
به نظر شما راهکار چیست؟
مراجعه به دندانپزشک، دندانپزشک با استفاده از وسایل خاصی دندان را پاک میکند. مسواک زدن میتواند پلاک میکروبی را از روی سطوحی که در دسترس هستند( سطوح خارجی و داخلی دندان) تمیز کند ولی مسواک نمی توان پلاک میکروبی را از سطوح دندانی که به هم چسبیده اند پاک کند، حتما باید از نخ دندان استفاده شود، یعنی کار نخ دندان این است که سطوح بین دندانی را از پلاک میکروبی پاک کند. حال اگر نخ دندان به روش صحیح و مرتب استفاده شود ( یک بار شب ها قبل از مسواک زدن) همیشه لثه های سالمی
خواهیم داشت.
آیا لثه های سالم نشانه خاصی دارند؟
بله لثه های سالم صورتی رنگ، لبه چاقویی، بدون تورم و بدون خونریزی هستند.
سپاس از زمانی که گذاشتید و به سوالات من پاسخ دادید.

کارآموز وکالت، عضو کانون قرارداد نویسان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا