اقتصادی

یک‌سوم هواپیماها در تیر با تاخیر پریدند

براساس جدیدترین گزارش‌های رسمی از شرکت فرودگاه‌ها، متوسط زمان تاخیر پروازهای تاخیردار از سوی شرکت‌های هواپیمایی داخلی ۱۹گانه در تیر ماه، به ۹۸ دقیقه رسید که ۳۳ درصد پروازها را شامل می‌شد.

به گزارش توانا، بر اساس گزارش منتشرشده توسط مرکز اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران،  کل پروازهای فرودگاه‌های تحت نظارت یا مالکیت شرکت در تیر ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته،  در تعداد نشست و برخاست ۱۳ درصد  کاهش و در اعزام و پذیرش مسافر ۲۶ درصد افزایش داشته است، همچنین ارسال و پذیرش بار و پست ۴۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

پروازهای داخلی فرودگاه‌های تحت نظارت یا مالکیت شرکت در تیر ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال گذشته در نشست و برخاست ۱۸ درصد کاهش، در اعزام و پذیرش مسافر ۱۷ درصد و در ارسال و پذیرش بار و پست ۲۶ درصد افزایش داشته است. پروازهای بین‌المللی فرودگاه‌های تحت نظارت یا مالکیت شرکت نیز در تیر ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال گذشته در نشست و برخاست، اعزام و پذیرش مسافر و ارسال و پذیرش بار و پست ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

همچنین پرترددترین مسیر در پروازهای داخلی در تیر ماه امسال، تهران- مشهد با ۹۴۴ پرواز بوده و بیشترین نشست و برخاست داخلی در پنج فرودگاه مهرآباد، مشهد، شیراز، اهواز و اصفهان انجام شده است.

در این جدول نام ۱۹ شرکت هواپیمایی فعال آمده است که در تیرماه سال ۱۴۰۱، مجموعا ۱۴ هزار و ۲۱ پرواز را انجام داده‌اند و همچنان وضعیت تاخیر در پروازهای مسافری مناسب نیست و ۴۶۹۲ پرواز با تاخیرهای بیشتر از ۳۰ دقیقه داشته‌اند و میزان تاخیر پروازهای خروجی تاخیردار،  ۴۵۸ هزار و ۲۳۲ دقیقه معادل ۷۶۳۶ ساعت و ۳۱۸ روز بوده که ۳۳ درصد پروازها را شامل می‌شود و البته در مقایسه با ماه خرداد ۱۴۰۱، با ۱۳ هزار و ۹۳۱ پرواز خروجی و ۴۶۶۳ پرواز خروجی تاخیردار، درصد تاخیرها افزایش نیافته است.

همچنین در حالی که متوسط زمان تاخیر پروازهای تاخیردار در خردادماه ۱۰۰ دقیقه بود، این رقم در تیرماه به ۹۸ رسید؛ با وجود این، شش شرکت هواپیمایی متوسط پروازهای تاخیردارشان بیش‌تر از ۱۰۰ دقیقه بود که در این میان بیشترین متوسط زمان تاخیر با ۱۳۶ دقیقه متعلق به کیش‌ایر بود و ماهان با ۵۳ دقیقه، کمترین متوسط زمان تاخیر را داشت.

مطابق این آمار، شرکت‌های هواپیمایی چابهارایر و آتاایر به‌ترتیب با ۶۵ و ۵۵ درصد و شرکت‌های هواپیمایی ماهان و زاگرس به ترتیب با ۸ و ۱۵ درصد در پروازهای برنامه‌ای مسافری، بیشترین و کمترین درصد تأخیرات را دارند، به عبارت دیگر شرکت‌های هواپیمایی ماهان و زاگرس بهترین عملکرد را داشته‌اند.

در تیرماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه گذشته، شرکت‌های هواپیمایی کیش ایر و چابهار ایر به ترتیب با ۱۷ و۱۶ درصد افزایش و شرکت‌های هواپیمایی تابان و معراج به‌ترتیب با ۱۴ و ۱۱ درصد کاهش در پروازهای برنامه‌ای مسافری، بیشترین و کمترین تغییر درصد پروازهای تأخیردار را دارند، به عبارت دیگر شرکت‌های هواپیمایی تابان و معراج بهترین عملکرد را نسبت به ماه گذشته داشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا