بین المللی

چین بزرگترین قدرت موشکی جهان برآورد شد

یک دانشگاه وابسته به نیروی دریایی آمریکا در گزارشی با تشریح رشد خیره‌کننده نیروی موشکی ارتش چین در دو دهه اخیر، تخمین زده که چین هم‌اکنون بزرگترین قدرت موشکی در جهان است.

به گزارش توانا، به نقل از واشنگتن‌تایمز، یک دانشگاه وابسته به نیروی دریایی آمریکا در گزارشی اعلام کرده ارتش چین در حال توسعه گسترده موشک‌های اتمی و متعارف است و رشد این فرآیند بسیار زیاد و «خیره‌کننده» است.

این گزارش را «مؤسسه مطالعات هوافضای چین» وابسته به نیروی دریایی چین منتشر کرده است.

در این گزارش آمده «نیروی موشکی ارتش آزادی‌بخش جمهوری خلق چین» هم از نظر پیچیدگی موشک‌ها و هم از نظر اندازه زرادخانه در حال گسترش است. رشد موشک‌ها و پرتابگرها بر پایه تعداد روزافزون تیپ‌های نیروی موشکی چین بسیار سریع است.

بنا بر این گزارش از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰، چهار تیپ موشکی جدید، از جمله سه تیپِ مسلح به آخرین و به‌روزترین تسلیحات، به ارتش چین اضافه شد. اما از سال ۲۰۰۰ به بعد، گسترش صنعت موشکی چین سریع‌تر شد و بین ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰، یازده تیپ موشکی جدید مجهز به جدیدترین تسلیحات، از جمله موشک‌های بالستیک ضدکشتی دانگ-فنگ -۲۱، موشک‌های قاره‌پیما دانگ فنگ -۳۱ و موشک‌های کروز. هر تیپ موشکی بین ۴ هزار تا ۶ هزار نیرو دارد.

سرعت رشد موشکی چین بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ همچنان به شکل چشمگیری افزایش یافت. در این دوره ۱۳ تیپ موشکی جدید به ارتش چین اضافه شد، همراه با تولید موشک‌های بالستیک دوربرد و قاره‌پیمای دانگ فنگ -۴۱، موشک‌های میان‌برد دوگانه اتمی-متعادفِ دانگ فنگ -۲۶ و همچنین استقرار نخستین موشک مافوق‌ِ صوتِ جهان، یعنی دانگ فنگِ -۱۷.

آن‌گونه که در این گزارش آمده: «به طرز باورنکردنی، بین سال‌های ۲۰۱۷ تا اواخر سال ۲۰۱۹، دستکم ۱۰ تیپ موشکی جدید به ارتش چین اضافه شد؛ در این دوره یگان‌های موشکی ارتش چین از ۲۹ تیپ به ۳۹ تیپ افزایش پیدا کردند؛ یعنی بیش از ۳۳ درصد افزایش حجم و بزرگی، آن هم تنها در ظرف ۳ سال.»

این گزارش با بیان اینکه «طی سال‌های اخیر یگان موشکی چین از یک نیروی کوچک و ساده متشکل از موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد به یک نیروی فزاینده بزرگ و مدرن با طیف گسترده‌ای از موشک‌های اتمی و متعارف تبدیل شده است» افزود: قدرت موشکی متعارف چین، بیش از ۲۲۰۰ موشک کروز و بالستیک تخمین زده می‌شود که بزرگترین قدرت موشکی در جهان محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا