بین المللی

ارائه گزارش حقوق بشر در مورد چین با مخالفت روبرو شد

تهران – توانا  میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل قصد دارد در چندروز باقیمانده از ماه اوت گزارش خود درباره وضعیت اسفبار اویغورهای چین را منتشر کند. ده‌ها کشور اما به او نامه نوشته و او را از این کار برحذر داشته‌اند.

به گزارش توانا  دویچه وله می گوید، باچله قصد دارد در چندروز باقیمانده از ماه اوت گزارش خود درباره وضعیت اویغورهای چین را منتشر کند. ده‌ها کشور اما به او نامه نوشته و او را از این کار برحذر داشته‌اند.

در حالی که تنها یک هفته به پایان دوران کاری میشل باچله در سمت کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل باقی مانده، او قصد دارد گزارشی را درباره وضعیت اویغورهای چین منتشر کند.

او اما گفته است که بشدت زیر فشار قرار گرفته است. باچله در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو اعلام کرد،  نامه‌ای از نمایندگان حدود ۴۰ کشور دریافت کرده که در آن از او خواسته‌اند از انتشار گزارش درباره وضعیت اویغورها و دیگر اقلیت‌ها در شمال غربی چین خودداری کند. او نام این کشورها را ذکر نکرد.

باچله در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: «من تحت فشاری خارج از اندازه قرار دارم؛ هم برای انتشار این گزارش و هم برای منتشر نکردنش.» او اما تاکید کرد که هرگز زیر این فشار خم نخواهد شد.

کمیسر عالی حقوق بشر تصریح کرد که دفترش در حال آماده‌سازی این گزارش است و همانگونه که وعده‌اش  را داده بود آن را تا پایان ماه اوت (شش روز دیگر) منتشر خواهد کرد.

این گزارش قرار بود سال گذشته منتشر شود اما باچله انتشار آن را به تعویق انداخت چرا که دولت چین پس از سال ها مذاکره بالاخره به او اجازه سفر به منطقه را داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا