یادداشت

درد به ريشه دندانپزشکی رسيده

زهرا خندابی _توانا، دندانپزشکی در گذشته بر پایه طب سنتی بود. برای درد دندان از داروهای گیاهی مانند روغن نخود، آب پیاز، شیره انجیر، تریاک و برای رفع آبسه‌های دندانی از صمغ کتیرا و باقلا و آرد گندم سرخ شده در روغن استفاده می‌شد . تجویز این گیاهان تماما بر اساس تجربه های افراد صورت می گرفت. کشیدن دندان ها نیز توسط آرایشگرها و یا افراد دیگر، بدون بی‌ حسی و دردناک و وحشت آور انجام می‌ شد. این کار به قدری در شهر ها عادی بود که افرادی در شهر این کار را به صورت دوره گرد در محلات انجام می‌ دادند.

دندان های پوسیده کشیده می شدند. بر این اساس که هر گاه افراد دچار دندان درد می شدند و استفاده از گیاهان و دارو ها درد آنها را تسکین نمی داد، اقدام به کشیدن دندان ها می کردند. دندان هایی که تغییر رنگ داده بودند، فضای خالی ناشی از کشیدن یا افتادن دندان و دندان های شکسته توسط افراد زرگر روکش طلا می شدند. البته این کار برای افراد غنی که توانایی پرداخت پول طلا را داشتند انجام می گرفت. زرگر ها برای ساخت روکش های طلا که به آنها استامپ یا استامپه یا شارپی می گفتند، از دستگاهی به نام شارپ استفاده می کردند.
بعد از تاسیس مدرسه دارالفنون و تدریس استادان اروپایی، طب اروپایی وارد ایران شد.
امروزه شاهد پیشرفت‌های زیاد در این رشته و تخصصی شدن شاخه‌های این رشته هستیم. به طوری که یک دانشجوی دندان‌پزشکی باید برای اخذ مدرک دکترای عمومی دندان‌پزشکی در یک دورهٔ شش‌ساله تحت آموزش‌های نظری و عملی قرار گیرد که دو سال ابتداییِ این دوره مربوط به علوم پایهٔ پزشکی می‌باشد. دانشجویان می‌توانند پس از اخذ مدرک عمومی خود، به شرط قبولی در آزمون دستیاری، در یکی از شاخه‌های تخصصی این رشته ادامهٔ تحصیل دهند.
بر آن شدم تابا دکتر کاوه فلک افلاکی (دندانپزشک و ریئس هیئت مدیره انجمن دندان پزشکی استان مرکزی) گفتگویی در زمینه حال و هوای امروز دندانپزشکی با میهمان ناخوانده ای به نام کرونا داشته باشیم.
دکتر افلاکی گفتند؛ در مورد کرونا و در آغاز اپیدمی مردم به شدت نگران کارهای دندانپزشکی بودن و فکر می کردند یکی از شایعترین روش های انتقال کرونا ، دندانپزشکی است در حالی که بعدا ثابت شد، این طور نیست و دندانپزشکان از قدیم الایام به دلیل پیشگیری از انتقال بیماری هایی مثل ایدز و هپاتیت همیشه عادت به استفاده از ماسک و دستکش داشته اند و روش های استریلیزاسیون و ضدعفونی را کاملاً رعایت می کردند.
این باعث شد متاسفانه خیلی از مردم ما به علت نگرانی از این موضوع رسیدگی به دندان را متوقف کنند و متاسفانه هم از نظر هزینه و هم از نظر سلامتی به شدت آسیب ببینند.
در دوران کرونا، جامعه دندانپزشکی جدا از آنکه همانطور که عرض کردم بنا بر عادتی که دارند در ارتباط با بیماران شان همه نکات ایمنی و پیشگیری را انجام می دادند همکاری کامل را با معاونت درمان و معاونت بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور داشتند وبه همه دستورات و توصیه های که از طرف ستاد کشوری کرونا اعلام می‌شد عمل می کردند.
اینجا باید از همه همکاران عزیزم در این عرصه قدردانی نمایم و خسته نباشید عرض کنم.
آیا بیمه ها خدمات دندانپزشکی را پوشش میدهند؟
در کشور ما چون بیمه‌ها درصد کمی از هزینه های دندانپزشکی را پرداخت می کنند، بار اصلی متاسفانه بر دوش مردم است که حقوق های پایین شان اجازه استفاده از خدمات دندانپزشکی کودکان، زیبایی و پیشگیری را نمی دهد. متاسفانه مسئولین ما برای حل این مشکل به جای انتخاب راه حل اصولی و استراتژیک دست به اقدامات بسیار غیر کارشناسی زدند، مثل ثابت نگاه داشتن تعرفه‌های خدمات دندانپزشکی. در حالی که به علت تورم و گرانی، قیمت مواد دندانپزشکی هرسال چند برابر می شود. مورد بعدی اینکه بدون وجود زیرساخت و امکانات لازم دست به افزایش دانشکده های دندانپزشکی در سراسر کشور زدند. همچنین اساتید متخصص دندانپزشکی جهت آموزش دانشجویان به تعداد کافی وجود ندارد.
آقای دکتر فلک افلاکی سخن پایانی گفتگوی ما رو بفرمایید.
امیدواریم که هم هموطنان ما و هم دولتمردان ما اهمیت بیشتری به بهداشت و سلامت دهان دندان بدهند. مردم عزیزمان با استفاده منظم ودقیق از مسواک و نخ دندان وهمچنین مراجعه به موقع به دندانپزشکان و دولت مردان کشور با تخصیص بودجه و اعتبارات لازم جهت حمایت و پوشش دادن خدمات دندانپزشکی مردم کشور شاهد سلامتی دهان ودندان کودک و بزرگ در سرزمین عزیزمان ایران باشیم.
انشالله
کارآموز وکالت، خبرنگار اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا