جهاد و کشاورزی

افزایش ۶۶درصدی خرید گندم در سال جدید

 

به گزارش توانا،وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در قانون اساسی تمام کشور‌های جهان یکی از وظایف دولت ها، تامین امنیت غذایی است. بعضی کشور‌ها این را مستقلا در قانون اساسی خودشان دارند بعضی از کشور‌ها آن را جزئی از امنیت ملی تعریف می‌کنند و این را وظیفه دولت‌ها می‌دانند؛ ما هم در قانون اساسی مان این را داریم.

ساداتی نژاد بیان کرد: پس از جنگ اوکراین اوضاع سختی در حوزه غذا در دنیا به وجود آمده و سبب شده غذا در اولویت نخست جهان قرار گیرد. البته غذا قابل رقابت با هیچ اولویتی در هیچ کشوری از دنیا نیست، ولیکن به علت جنگی که اتفاق افتاد، قیمت غذا و غلات در دنیا افزایش پیدا کرد که با این افزایش قیمت غذا، شرایط ویژه‌ای در حوزه غذا ایجاد شد به نحوی که برخی‌ها کشتی‌های غذا را در مسیر‌ها تغییر دادند. همچنین بعضی تغییرات سیاسی در برخی کشور‌ها ناشی از مباحث امنیت غذایی ایجاد شد. تا حدی که بسیاری از کشور‌های مدعی، دچار کمبود، سهمیه بندی یا صف در بعضی از کالا‌ها شده اند یعنی در دنیا جایگاه غذا افزایش پیدا کرد و خودش را نشان داد.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه اظهار داشت: ما جمهوری اسلامی ایران به دلیل وضعیت اقلیمی و جغرافیایی مان، به لطف خداوند و نعمت‌های خدادادی در جنوب غرب آسیا، بهترین موقعیت تولید غذا را داریم غذا که می‌گویم یعنی محصولات کشاورزی؛ بنابراین کرسی اقتدار غذایی در جنوب غرب آسیا از نظر ظرفیت تولید از آن جمهوری اسلامی است. چشم اندازی که در دولت سیزدهم در حوزه غذا تعریف شده، رسیدن به قله حوزه کشاورزی و به اقتدار غذایی در جنوب غرب آسیا است. این کرسی که از آن ماست و ما باید روی آن بنشینیم.

وی گفت:دولت سیزدهم با چشم اندازی بلندی که در این یک سال برنامه ریزی کرده (رسیدن به اقتدار غذایی در جنوب غرب آسیا)، پنج محور اصلی را مدنظر قرار داده است. محور نخست، حوزه تولید است حفظ امنیت غذایی و پایداری غذا از تاکیدات مهم رئیس محترم جمهور در برنامه تحول دولت سیزدهم بود. مقام معظم رهبری در فرمایشات آغاز سال درخصوص برنامه تحول دولت سیزدهم در حوزه غذا و کشاورزی به خودکفایی، کاهش وابستگی به واردات و افزایش معیشت کشاورزان تاکید کردند.

ساداتی نژاد اضافه کرد: با فرمایشان مقام معظم رهبری در آغاز سال، در سوم فروردین ماه، قیمت خرید تضمینی گندم را از هفت هزار و 500 تومان به 11 هزار و 500 تومان افزایش دادیم و همچنین برای این که کود مناسب به زمین داده شود، 45 درصد قیمت کود را پایین آوردیم. حالا با مقایسه‌ای در آمار تولید، به طور کلی در سال گذشته هشت و نیم میلیون تن تولید گندم داشتیم، درحالیکه تولید گندم در سال اول دولت سیزدهم به 11 میلیون تن رسید. دولت پارسال چهار و نیم میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرد و ما امسال هفت و نیم میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری نموده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا