بین المللی

تیراندازی به سمت نیرو گاه زاپوریژیا همزمان با بازدید کارشناسان انرژی اتمی

اوکراین امروز (پنجشنبه) اعلام کرد، درست چند ساعت پیش از آغاز بازدید کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، یکی از راکتورها در این مجتمع به دنبال تیراندازی‌های روسیه ار کار افتاد؛ این در حالی است که مسکو از خنثی کردن تلاش اوکراینی‌ها برای تصرف این نیروگاه خبر داده است.

به گزارش توانا ، به نقل از خبرگزاری رویترز، هر دو طرف یکدیگر را به تلاش برای مانع‌تراشی در بازدید کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در جنوب اوکراین که تحت کنترل نیروهای روسی است اما توسط کارمندان اوکراینی اداره می‌شود، متهم می‌کنند.

یکی از گزارشگران رویترز که در نزدیکی این نیروگاه حضور داشت، گفت، یکی از ساختمان های مسکونی هدف شلیک خمپاره‌ای قرار گرفت و مردم مجبور شدند در زیرزمین پناه بگیرند. البته اینکه این خمپاره از سوی کدامیک از طرفین درگیر شلیک شده، مشخص نیست. سربازان در حال دویدن بودند و هلی‌کوپترها بر فراز این مجتمع به پرواز درآمده بودند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به خبرنگاران در شهر زاپوریژیا در ۵۵ کیلومتری نیروگاه مذکور گفت: از افزایش فعالیت‌های نظامی در این منطقه مطلع هستم اما ما طبق برنامه پیش خواهیم رفت و از این نیروگاه و کارمندان آن بازدید می‌کنیم.

کمی بعد شرکت “انرژواتم” اعلام کرد که یکی از دو راکتور فعال در این نیروگاه از کار افتاده است.

در همین حال، روسیه نیروهای اوکراینی را به تلاش برای تصرف این نیروگاه و همچنین تیراندازی به محل نشست هیات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و خود نیروگاه متهم کرد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، ۶۰ سرباز اوکراینی ساعت شش صبح امروز به وقت محلی با قایق از رود دنیپر که منطقه تحت کنترل دو طرف را به دو بخش تقسیم می‌کند، عبور کردند که یک اقدام تحریک آمیز با هدف مانع‌تراشی در این بازدید برنامه‌ریزی شده کارشناسان اتمی محسوب می‌شود.

با این حال وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که علی رغم همه این اتفاقات کاملا آماده استقبال از هیات آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در نیروگاه زاپوریژیا و تضمین امنیت آنها است.

این وزارتخانه تاکید کرد، اوضاع در منطقه این نیروگاه بغرنج اما همچنان تحت کنترل کامل است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا