بین المللی

درخواست چین از آمریکا برای پاسخ به نگرانی های مشروع ایران

تهران- توانا- سخنگوی وزارت امورخارجه چین با اشاره به اینکه پاسخ ارائه شده از سوی ایران در خصوص روند مذاکرات هسته‌ای در راستای موضع مشخص این کشور در قبال مسائل مربوطه است، از آمریکا و دیگر طرف‌های مذاکرات خواست تا به نگرانی‌های مشروع ایران پاسخ موثر دهند.

به گزارش روز شنبه توانا  از تارنمای وزارت امورخارجه چین، « ژائو لیجیان » سخنگوی وزارت امورخارجه چین در تازه ترین نشست مطبوعاتی خود اعلام کرد پکن  از نزدیک پاسخ اخیر ایران را درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی دنبال می‌کند و به نظر می رسد این پاسخ در راستای مواضع مشخص ایران در خصوص مسائل مرتبط با روند مذاکرات است .

سخنگوی وزارت امورخارجه چین ابراز امیدواری کرد همه طرف ها و به ویژه آمریکا با ارائه پاسخی موثر به نگرانی‌های مشروع ایران، منجر به حصول توافق  در آینده ای نزدیک شود.

این مقام وزارت خارجه چین تاکید کرد که پکن به تلاش‌های مثبت خود تا به ثمر رسیدن این توافق ادامه خواهد داد.

به گزارش توانا، برگزاری دور کنونی مذاکرات در پی آن صورت گرفت که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزنامه فایننشال‌تایمز ادعا کرد بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که شامل راهکارهای به روز درباره رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.

جمهوری اسلامی ایران ۲۵ مرداد (۱۶ آگوست) نظرات و درخواست های خود را درباره پیشنهادات اتحادیه اروپا درباره مذاکرات رفع تحریم ها در وین  ارسال کرد و آمریکا پس از بیش از یک هفته از آن در دوم شهریور ماه (۲۴ آگوست) نظر خود را در این باره به اتحادیه اروپا ارائه کرد.

در پی پایان یافتن این دور از مذاکرات، مقامات  آمریکایی و اتحادیه اروپا ادعا کردند که متن نهایی به همه طرف‌ها ارائه شده که قابل تغییر نخواهد بود و بایستی یا پذیرفته شود و یا شکست مذاکرات اعلام شود که این این ادعا از سوی مقام وزارت خارجه ایران رد و اعلام شد که با توجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن توافق در وین سخن بگوییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا