گفتگو

تبديل قشم به نگين ايران، با شکوفایی اشتغال و گردشگری و عمران و تجارت

حوريه ملکی _توانا: جزیره قشم یکی از مهمترین جزیره‌های خلیج فارس است که جاذبه‌های گردشگری و طبیعی زیادی دارد و از آنجا که مسیر رفتن گردشگران از قشم تا جزایر لارک، هنگام و هرمز نیز آسان است به عنوان مهمترین قطب گردشگری جنوب کشور شناخته می‌شود. نداشتن حمل و نقل عمومی، وجود زباله در ساحل بکر، تداخل صنعت و سنت بخشی از مشکلات جزیره گردشگری قشم است که نياز به مديريت دارد.

قشم خوب می داند براي رفع کمبودها و مشکلات عدیده اش باید مدیری کار بلد و دلسوز داشته باشد تا با يک عزم جهادي بتواند تحولی بزرگ رقم زده و آن را به جايگاه اصلي و پيشرفتي در خورش برساند.
بعد از استقرار دولت سیزدهم، دکتر افشار فتح‌الهی به عنوان رئيس هيات مديره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم منصوب شد و حالا ساکنان این جزیره و شاید تمام مسافرانی که قشم را مقصد گردش و تفریح و تجارت خود انتخاب می کنند، منتظر تغييرات بزرگ هستند. به همین بهانه و برای آگاهی از برنامه های دکتر فتح الهی در جهت سرافرازی قشم به سراغ ایشان رفتیم تا گفتگویی داشته باشیم.

***

**آقاي دکتر فتح الهي! جزيره نياز به تغيير و تحول دارد آيا فکر می کنید بتوان پروژه هاي تاثیرگذار در آن اجرا کرد تا همگان شاهد پيشرفت و شکوفايي باشند؟
براي شکوفايي يک منطقه بايد قدم هايي برداشت که همه از تاثيرات مثبت آن بهره ببرند. فرصت خدمت بسیار کوتاه است، اما مرام مردمی و روحیه جهادی همکارانم در جزیره قشم و دولت مردمی موجب افزایش دوستی میان دولت و مردم و بهبود خدمت‌رسانی ها شده و امیدوارم من هم بتوانم به عنوان عضو کوچکی از این مجموعه، قدم خوب و موثری برای بهبود وضعیت اشتغال و زندگی و معیشت هموطنانم در این منطقه بردارم.

**در رابطه با ايجاد شغل و رفع بيکاري برنامه اي داريد؟
زمانی می توان از تاثیرگذاری کارها و به ثمر نشستن تلاش ها حرف زد که شهروندان شغل پایداری داشته باشند. در همین راستا و برای رسیدن به هدفمان، حدود دو هفته پیش پردیس بین‌الملل دانشگاه تهران در قشم افتتاح شد. به نظر بنده حضور این پردیس که مهم‌ترین و بهترین دانشگاه کشور است در اين جزيره، فرصتی برای توسعه اقتصادی مشاغل سنتی جزیره بر پایه علم روز خواهد بود.
روشمند کردن فعالیت‌های اقتصادی کلید اصلی پیشرفت است، بنابراین قشم نیازمند رشته‌های تخصصی با اولویت زیست‌بوم منطقه است.

**با راه اندازي اين پرديس، فرصتي براي جذب دانشجوی خارجی هم به دست مي آيد؟
با توجه به موقعیت استراتژیک جزیره در تنگه هرمز و همسایگی با کشورهای پرشمار حاشیه خلیج‌فارس باید گفت راه اندازی پردیس بین‌الملل دانشگاه تهران یک فرصت ویژه و امتیازی ارزشمند برای قشم در جهت جذب دانشجویان خارجی و بین‌المللی است که در کنار اعتبار علمی دانشگاه تهران در سطح دنیا، می‌تواند به موقعيتي برای درآمدزایی اقتصادی تبدیل شود.
با این کار می توانیم سفیران فرهنگی برای کشور در دنیا تربیت کنیم.
ما برای کمک به توسعه خدمات دانشگاه تهران در همه حوزه‌ها آمادگی کامل داریم. ضمن اینکه از حضور سایر دانشگاه‌های کشور در این جزیره استقبال می‌کنیم.

** دریا و گردشگري توانمندي هاي بزرگي براي قشم به شمار مي آيند. چه تصمیماتی برای بهره مندي از اين ظرفيت ها داريد؟
معتقدیم اگر قرار باشد توسعه ای اتفاق بیافتد که برای اقتصاد ملی منافعی به همراه داشته باشد، در ابتدا باید مردم جزیره قشم از آن بهره مند شوند.
غرب جزیره قشم از ظرفیت های استثنایی در حوزه تولید محصولات دریامحور و جاذبه های طبیعی و گردشگری بهره مند است که می تواند به بهبود وضعیت اقتصادی ساکنان و افزایش کیفیت زندگی جزیره نشینان کمک کند.
بر همین اساس برنامه های ویژه ای برای توسعه متوازن و پایدار نقاط غربی جزیره پیش بینی شده که در آینده نزدیک و پس از بررسی های کارشناسی اجرا خواهد شد.
سعي مي کنيم قشم را به نگين ايران تبديل کرده و در حوزه هاي اشتغال و گردشگري و عمران و تجارت حرف اول را بزند.

**آقای دکتر فتح الهی! يکي از معضلات بزرگ جزيره قشم بحث آب و تامين آن براي ساکنان و مسافرانش است. آيا فکر مي کنيد اين معضل قابل حل است؟
بله همين طور است و به نکته بسیار مهمی اشاره کردید و در این باره باید بگویم، جزیره قشم برای دستیابی به رشد اقتصادی به توسعه زیرساختی نیاز دارد و در ایمن مسیر، آب یکی از زیرساخت‌های اصلی محسوب می‌شود. متأسفانه در سال‌های گذشته روی این موضوع سرمایه‌گذاری درستی نشده بود.
تأمین آب شرب باکیفیت و مناسب، یکی از خواسته‌های اصلی مردم قشم است و در دولت انقلابی خود را موظف می‌دانیم این خواسته را برآورده کنیم.
بر همین اساس اوایل شهریور ماه بود که با حضور معاون قضایی دادستان کل کشور عملیات اجرایی طراحی و احداث آب‌شیرین‌کن جدید 10 هزار مترمکعبی شهر قشم و یک مخزن ذخیره آب با اعتباری بالغ‌ بر 2هزار و 550 میلیارد ریال آغاز شد.
آنچه در حوزه آب جزیره می توان گفت اینکه، با تبدیل ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل در 5 ماه نخست امسال ظرفیت تولید آب قشم با افزایش 30 درصدی به 20 هزار مترمکعب رسیده و در فاز بعدی نیز با افتتاح این آب‌شیرین‌کن ظرفیت تولید آب به 30 هزار مترمکعب افزایش می یابد.

** آيا مدت مشخصي براي به نتيجه رسيدن اين پروژه در نظر است و مي توان روزشمار افتتاح براي آن تعيين کرد؟
طبق قرارداد منعقد شده، این پروژه در مدت‌زمان یک سال به بهره‌برداری خواهد رسید، اما براساس مذاکرات صورت گرفته با مجری طرح، پیش‌بینی می‌شود این آب‌شیرین‌کن تا پایان سال جاری وارد مدار شود و مردم بتوانند از خدمات آن بهره ببرند.
ضمن اینکه باید تاکید کنم با بهره‌برداری از این پروژه توسط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهر قشم و روستاهای اطراف تا سال 1404 مشکلی نخواهیم داشت.

** و برای توسعه بخش کشاورزی جزیره هم برنامه ای پيش بيني شده؟
بله. این موضوع بسیار مهمی است. به همین خاطر علاوه بر تأمین آب شرب بهداشتی، مدیریت آب‌های سطحی و زیرزمینی جزیره برای احیای کشاورزی با جدیت پیگیری می شود و هم‌اکنون یک تیم متخصص در این زمینه در حال تحقیق هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا