یادداشت

حرفه ای وکالت کن

زهرا خندابی _ توانا: یک وکیل حرفه‌ای باید با آداب حرفه‌ای و اصول حرفه‌ای و اخلاق حرفه‌ای، جلسات رسیدگی را مدیریت کند. گوشه‌ای از این اخلاق را از باب و منظری دیگر بازگو می‌کنم.

” خد‌مت گزاری بی منت”
تا توانی به جهان خدمت محتاجان کن
به دمی یا درمی یا قلمی یا قدمی

خدا را شکر کنید که توفیقی به شما داده شده تا بتوانید خدمت کنید. برای این حمایت بسیار شاکر باشید که به شما این توفیق داده شده تا از یک قسمت از جهان هستی حمایت کنید. حمایت از موکلین شما که همانا حمایت از هم نوعان خود است. گاهی توفیق ها در لباس بلا خودشان را به ما نشان می دهند یعنی اتفاقات یا کسانی که وارد زندگی ما می شوند که ما اصلا علاقه‌ای به آنها نداریم. هم آنها، دقیقاً، پله ترقی ما هستند. میزبان خوبی باشید چرا که باعث بروز برکت و فراوانی به زندگیتان می شوید. یک لحظه خود را به عنوان میزبان تصور کنید، ببینید، تک تک المان های زندگیتان که بر سر سفره شما نشسته اند یا قرار است به آنها کمک کنید یا قرار است با حس حال خوبتان آن‌ها را نجات دهید یا قرار است مرهم آنها باشید یا قرار است با قلم به خودتان حق آنها را بستاید.
“خدمتگزار خوبی باشید”
اگر برکت میخواهید خدمت گزار خوبی باشید.خدمت گزار خوب میزبان خوبی است و میزبان خوب همیشه شاکر است. و آدم شاکر برکت و فراوانی را به سمت خود می کشاند. پس خدا را شکر بابت کسانی که در زندگی ما آمدند و قسمتی از زندگیمان را بردند، قسمتی از روان ما را بردند، قسمتی از آرامشمان را بردند، خدا را شد بابت کسانی که آمدند و قسمتی از خواب شب ما را بردند، اینها قسمتی از نظام حمایتی خدا بودن در زندگی ما. اصلا آنها بودند که باعث سلامتی و برکت به زندگی ما شدند. امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند؛ “گنج های روزی در وسعت اخلاق نهفته است هر کس بد اخلاق باشد روزش تنگ می شود آدم بداخلاق بسیار خطا می کند و زندگیش تلخ میشود “برکت می‌خواهید، روزی می خواهید، خوش خو باشید.
” اخلاق خاکسارانه”
این باور را داشته باشید که آنچه من کرده ام هیچ است. اگر بخواهیم کارهای خود را بزرگ جلوه دهیم آغاز فنا و فساد انسان شروع می شود. آن لطفی که از عالم بالا به ما می شود بسیار است حس طلبکارانه به شما دست ندهد. این وظیفه ماست. هر وظیفه‌ای که محول شده توفیق خدا بوده، شما با اخلاق خاکسارانه کار کنید و برکات مادی و معنوی را دریافت کنید.
” تواضع داشته باشید”
تواضع برخلاف عزت نفس شما نیست، بلکه به شما عزت الهی می بخشد و چه مزدی برتر از عزت الهی. الهی همیشه با عزت باشید.
” اصالت”
یک وکیل حرفه‌ای باید اصالت داشته باشد. برای اصالت تعاریف زیادی وجود دارد از نظر من اصالت یعنی یک انسان در تمامی دوره های وسوسه برانگیز زندگی به ارزش های خودش پایبند باشد البته ارزش هایی که بر پایه اخلاق مداری و انسانیت باشد. هنگام که از درون زلال باشی خداوند به تو نور می بخشد آنچنان که ندانی و نیازهایت از جایی برآورده می‌شود که ندانی چه شد و این یعنی پاک نیتی. وکیل با اصالت پاک نیت است. درود بر شما که پاک نیت هستید. یاد خاطره‌ای از مرحوم دکتر ناصر کاتوزیان افتادم.
اولین باری که بین دوراهی قانون و اخلاق قرار گرفته مربوط به زمانی بود که قاضی بودم و بر پرونده های تخلفات رانندگی رسیدگی می کردم. پرونده یکی از آشنایان را برایم آوردند که من و خانواده‌ام چند مدتی در خانه آنها تا پیدا شدن خانه جدیدمان مهمان بودیم، اخلاق اقتضا می‌کرد تا او را جریمه نکنم اما ندای درونم قانون را می پسندید بالاخره او را جریمه کردم اما برگ جریمه اش را خودم پرداخت کردم .
حرفه ای وکالت کنیم و وکیل حرفه ای باشیم.
کارآموز وکالت ،عضو کانون قرارداد نویسان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا