یادداشت

نقش سفیران صلح در ارتقاء فرهنگ صلح

دکتر محمدرضا دهشیری استاد علوم سیاسی دانشکده روابط بین الملل و سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال _توانا  _روز جهانی صلح فرصتی برای بازاندیشی در باره کارگزاران و مروجان فرهنگ صلح و دوستی میان ملتها است. آنکه با تلاش های هم افزا بین تمامی کارگزاران صلح اعم از حاکمان، مردم، نخبگان اجتماعی، فرهنگی و رسانه ای و سفیران صلح شاهد محیطی آرامش بخش برای زندگی انسان ها در پرتوی سعادت، عدالت و صلح پایدار باشیم.

سفیران صلح با تاکید بر همیاری اجتماعی و هم افزایی فرهنگی ملت ها و لزوم پاسخگویی به نیازهای اساسی همنوعان، در صدد شناسایی مشکلات دیگران و تلاش برای یافتن راه حل آنها و بالمآل زدودن موانع بی تفاوتی نسبت به سرنوشت و زندگی سایر انسان ها برمی آیند.

تاثیرات اجتماعی فعالیت های سفیران صلح را باید در زمینه هایی از قبیل فقرزدایی، ترویح حس نوعدوستی، امیدآفرینی، و احترام به کرامت انسانی دانست.

آنان با آگاهی بخشی، حساس کردن و متقاعد کردن مردم از طریق وسایل ارتباط جمعی و شبکه های اجتماعی، خلاقیت، تعهد، شهرت و انرژی خود را در خدمت جامعه ای صلح طلب و جهانی مسالمت آمیزتر قرار می دهند.

در عرصه بین المللی نیز سفیران صلح با ارائه سازوکارهایی برای پیگیری تلاش های بشردوستانه و تحکیم و برقراری صلح، زمینه را برای حل و فصل منازعات بین المللی با تاکید بر مقابله با خشونت و افراطی گری فراهم می آورند.

در زمره این کنشگران اجتماعی و بین المللی می توان به سفیران صلح اشاره کرد که نقش عمده ای در تحقق طرح های مربوط به تنش زدایی و مدیریت بحران های بین المللی ایفا می کنند.

ناگفته پیداست که پیش زمینه این نقش آفرینی بر برساختن اندیشه صلح در اذهان انسان‌ها از طریق آموزش استوار است به گونه ای که ذهنیت صلح طلبانه در اندیشه انسان‌ها ریشه بدواند و حس تنفر و بدبینی از اذهان بشریت زدوده شود.

سفیران صلح با تمرکز تلاش های خود در مسیر حفظ، تسهیل و تحکیم صلح پایدار، زمینه را برای ایجاد محیطی مسالمت آمیز در جهت توسعه فرهنگ صلح در جوامع بشری مهیا می کنند.

این پیام آوران صلح با بسیج رسانه ها در راستای صلح سازی و انتقال پیام صلح، موجبات تاثیرگذاری بر تصمیم سازان و تصمیم گیران را فراهم می آورند.

۲۱ سپتامبر در تقویم مناسبتی سال میلادی به عنوان روز جهانی صلح نامگذاری شده است.

امید آنکه با تلاش های هم افزا بین تمامی کارگزاران صلح اعم از حاکمان، مردم، نخبگان اجتماعی، فرهنگی و رسانه ای و سفیران صلح شاهد محیطی آرامش بخش برای زندگی انسان ها در پرتوی سعادت، عدالت و صلح پایدار باشیم./ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا