گفتگواقتصادی

اختصاصی/ تعلل درتحقق وعده های بورسی دولت

 یک کارشناس بازار سرمایه می گوید: سیاست‌های کوتاه‌ مدت بر برنامه‌های بلندمدت دولت غلبه کرده به همین دلیل بورس عملا شاهد حاکمیت تصمیمات مقطعی و زودگذر است که حاصل آن ریزش های مداوم در بازاراست.

به گزارش توانا،پس از گذشت یکسال از عمر دولت سیزدهم، بازار سرمایه هنوز با تردید عمل می کند و سهامداران و سرمایه گذاران همچنان انتظارتحول اساسی در این بازار را دارند.

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با “توانا” درمورد نظر خود از موفق نبودن دولت سیزدهم در تحقق وعده‌های بورسی گفت: برخی از بندهای 10 وعده بورسی رئیس جمهور برای بازار سرمایه مهم بود که وضعیت آن را بهتر کند اما در عمل سیاست‌های کوتاه‌ مدت بر برنامه‌های بلندمدت غلبه کرده به همین دلیل عملا شاهد حاکمیت تصمیمات کوتاه مدت هستیم.

او ادامه داد: از سوی دیگر علیرغم تدوین چنین برنامه‌هایی اجرای آنها به کارشناسانی سپرده شده که همچنان بر تفکرات قدیم پایبند هستند و روش‌های کهنه را به ویژه درمورد نرخ بهره، نرخ ارز و … دنبال می‌کنند و به تبع بازار نیز همچنان بر همان مدار حرکت می‌کند.

دارابی تصریح کرد: تا زمانی که دولت فعلی سیاست مستقلی درمورد سه مسئله قیمت‌گذاری دستوری، نرخ ارز و نرخ بهره نگیرد علیرغم اینکه برنامه‌های خوبی تدوین می‌کند اما در عمل آنچه اجرا می‌شود همان سیاست‌های گذشته است.

این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: درنتیجه ضرورت دارد دولت سیزدهم از راهکارهای قدیمی دوری و راهکارهای جدید تدوین کند.

وی تصریح داشت: به طور مثال در دولت گذشته ارز 4200 تومانی حاکم بود در دولت فعلی ارز نیمایی است و یا در دولت دوازدهم سعی می‌کردند با افزایش نرخ بهره تورم را مهار کنند یا با واردات ارزان و قیمت‌گذاری دستوری شرایط مهار تورم را مثبت جلوه دهند که نتیجه‌ای نداشت و در حال حاضر هم به همین صورت است بنابراین باید مجموعه‌ای از تفکرات جدید را حاکم کنند.

به گفته این کارشناس؛ بازار سرمایه بازاری پر ریسک است اگر قرار باشد با برخی سیاست ها وضعیت ابن بازار برهم ریخته شود نمی توان انتظار توسعه سرمایه گذاری در آن را داشت.

وی ادامه داد: باید برای پیمودن مسیر درست در بورس از اجرای برخی مصوبات و قوانین دست و پاگیر جلوگیری شود و این موضوع مستلزم اصلاح و تغییرات اساسی در ساختار قوانین بورسی کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا