بین المللی

السودانی همچنان مورد تایید چارچوب هماهنگی شیعیان عراق است

چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعه در عراق یکشنبه شب اعلام کرد که محمد شیاع السودانی همچنان نامزد ما برای نخست وزیری جدید است.

به گزارش توانا از خبرگزاری اسپوتنیک، علی الفتلاوی عضو ائتلاف الفتح در این باره گفت که موضع اهل سنت و کردها در قبال السودانی مثبت است.

وی افزود: امکان بسیار زیادی وجود دارد که در روزهای آینده بحران سیاسی حل شود.

التفلاوی افزود: تشکیلات شیعه در انتخاب اهل سنت و کردها برای انتخاب نامزد ریاست جمهوری و ریاست مجلس دخالت نکرده است و لازم است که آنها نیز دخالتی در نامزد مخصوص چارچوب هماهنگی برای ریاست جدید  دولت نداشته باشند.

چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعه جولای گذشته نیز اعلام کرد، با وجود یورش هواداران مقتدا صدر به ساختمان مجلس و مخالفت آنها با السودانی، با این شخصیت دولت جدید را تشکیل خواهد داد.

عائد الهلالی دیگر رهبر چارچوب هماهنگی نیز به خبرگزاری بغداد الیوم گفت که چارچوب هماهنگی برای تشکیل دولت جدید عراق پیش می رود و همچنان پایبند به نامزدی السودانی برای نخست وزیری است و نمیخواهد فرد دیگری را جایگزین وی کند.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که دادگاه فدرال عراق ۱۷ شهریور با برگزاری نشستی اعلام کرد که اختیارات و حیطه صلاحیت دادگاه فدرال در قانون اساسی مشخص شده و انحلال پارلمان در چارچوب آن نیست.

پذیرش استعفای نمایندگان صدر از جانب رئیس پارلمان، نمایندگان دیگری براساس نتایج انتخابات پارلمانی جایگزین آنها شدند که اکثر آنها از ائتلاف چارچوب هماهنگی شیعی بودند. حال، جریان صدر می خواهد از طریق گرفتن حکمی از دادگاه فدرال، آنها را بازگرداند تا با ۷۳ کرسی دست بالا را برای خود در پارلمان داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا