عمومی

شروع رسیدگی به شکایت ایران علیه آمریکا در دادگاه لاهه

 جلسات استماع دیوان بین المللی دادگستری به‌عنوان رکن قضایی سازمان ملل متحد برای رسیدگی ماهوی به دعوای دولت جمهوری اسلامی ایران علیه ایالات متحده آمریکا، با حضور نمایندگان دو کشور آغاز شد.

به گزارش توانا، در این جلسات که تا روز جمعه در کاخ صلح شهر لاهه جریان دارد، دادگاه به محدودیت‌های غیرقانونی ایجاد شده توسط آمریکا برای فعالیت‌های اقتصادی و شرکت‌های دولتی ایرانی در آمریکا و اقدامات  تقنینی، اجرایی و قضایی مغایر با حقوق بین الملل اتخاذ شده از جانب قوای مقننه، مجریه و قضایی این کشور در ضبط و توقیف اموال و دارایی‌های شرکت های دولتی ایران از جمله  قریب به دو میلیارد دلار از دارایی بانک مرکزی رسیدگی خواهد کرد.

قانون‌گذاری‌های مغایر با حقوق و عرف بین‌الملل و برخلاف اصول مربوط به مصونیت دولت‌ها و اموال آن‌ها و نیز قانون‌گذاری تبعیض‌آمیز باهدف ایجاد محدودیت بر فعالیت شرکت‌های ایرانی از دیگر مفاد مندرج در لایحه شکایت ایران در این پرونده است.

شایان ذکر است که قبلا دیوان بین المللی دادگستری در تاریخ ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ، اعتراضات اولیه ایالات متحده آمریکا به صلاحیت دادگاه و قابلیت پذیرش دعوا را رد و اعلام کرده بود که دادخواست ایران مسموع است و دیوان صلاحیت رسیدگی به دعوی و اختلاف مطروحه را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا