گزارشبین المللیسیاسی

اختصاصی/افزایش نگرانی جهان از وقوع جنگ جهانی سوم

در تابستان 2016اعضای تیم امنیت  ملی رییس جمهور باراک اوباما ،مخفیانه یک بازی جنگی برگزار کردند ،که در آن روسیه به یک کشور ناتو حمله  کرده  وپس از آن از یک سلاح  هسته ای تاکتیکی کم بازده  علیه نیروهای  ناتو استفاده می نمود .

به گزارش خبرنگار توانا، همانطور که فرد کاپلان  در کتاب بمب( 2020)توسیف کرد ، دو گروه از مقامات اوباما به نتایج کاملا متفاو تی در مورد آنچه ایالات متحده یاید انجام میداد ، دست پیدا کردند .

اصطلاحا  کمیته اصلی شورای امنیت ملی آمریکا ، از جمله افسران  کابینه واعضای ستاد مشترک ، عزم کردند که ایالات متحده چاره ای جز ، انتقام با سلاح های هسته ای ندارد ،کمیته استدلال کرد که هر گونه واکنش  دیگری نشان دهنده فقدان عزم واعتبار آمریکا وتضعیف اتحاد ناتو خواهد بود .بااین حال انتخاب یک هدف هسته ای مناسب دشوار است .ضربه زدن به نیروهای متجاوز روسیه باعث  مرگ غیرنظامیان بی گناه در یک کشور ناتو می شود .

جنگ در اوکراین بزودی وارد هفتمین ماه خود خواهد شد این در حالی است که طی این مدت  خطوط قرمزی را که غرب برای روسیه قرار داده بود نقض شده است ،بسیاری از کارشناسان نگران هستند که دایره درگیری  میان روسیه واوکراین وسیع تر شده وبه بروز جنگ جهانی سوم منجر شود.در مقاله (فارین افرز )منتشر شده به ابعاد جنگ اوکراین ورویدادهایی که می تواند به درگیری گسترده میان غرب وروسیه منجر شود ،پرداخته است.

فارین افرز در این مقاله نوشت «از زمان آغاز جنگ دو طرف قوانین نانوشته ای را برای خود تعریف کرده اند  که در این قوانین نانوشته روسیه با ارسال تسلیحات سنگین  وحمایت اطلاعاتی کشورهای غربی به اوکراین موافقت کرده است آمریکا تاکنون چند سامانه موشکی هیمارس به اوکراین  ارسال کرده است..

کشورهای غربی به شدت بدنبال شکست مسکو در این جنگ هستند ،بطوریکه اتحادیه اروپا نیز به حمایت از  اوکراین پرداخته است.

وزیر خارجه فنلاند نیز چندی پیش هشدار داده بود که احتمال گسترده شدن جنگ به اروپا وجوددارد به همین دلیل حمایت از اوکراین ضروری است.

مارک میلی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز چند روز پیش هشدار داده بود که «در خطر بروز جنگ میان  قدرت های بزرگ قرار داریم.

تا کنون نقش سازمان ملل به عنوان نقش حاشیه ای تبدیل شده است وآمریکا نیز در جایگاهی قرار ندارد که بتواند جنگ را بر اساس شرط هایش متوقف کند  واین موضوع درباره روسیه واوکراین صدق می کند..

مذاکرات میان روسیه واوکراین نیز متوقف شده  وهیچ گونه تلاش دیپلماتیک  تا کنون به منظور توقف جنگ صورت نگرفته است. .

نشریه آمریکایی  :به شدت غبار جنگ به دلیل سرعت وغیر قابل اعتماد بودن شبکه های اجتماعی افزوده شده است  واین غبار می تواند دید بهترین استراتژیست ها را تیره وتار کند

دفتر رییس جمهوری اوکراین پیشنویس  تضمین های امنیتی درخواستی  کی یف را منتشر کرد ، سندی  که برای  روسیه یادآور  ماده  «امنیت جمعی » ناتوست و مدودوف آن را زمینه ساز جنگ جهانی سوم  می داند.

سند توسط روسای کارگروه تضمین های امنیتی  بین المللی کی یف ، رییس دفتر رییس جمهوری اوکراین ودبیر کل سابق ناتو  ارايه  شد.

استرالیا ، انگلیس ،آمریکا، ایتالیا، کانادا ، لهستان، ترکیه ،فرانسه ، کشورهای اروپای شمالی ،مرکزی وجنوبی  وکشورهای حوزه بالتیک  از امضا، کنندگان این سند هستند. .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا