بین المللی

گفتگوی وزیر خارجه روسیه و فرانسه درباره نیروگاه هسته ای زاپوریژیا

منابع خبری بامداد سه‌شنبه گزارش دادند، وزرای خارجه فرانسه و روسیه با هم درباره شرایط نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا اوکراین گفت وگو کردند.

به گزارش  توانا از خبرگزاری ریا نووستی روسیه، «سرگئی لاوروف» و «کارتین کولونا» در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک درباره نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا اوکراین صحبت کردند.

وزیر خارجه فرانسه گفت: بامداد امروز (سه‌شنبه) با لاوروف صحبت کردم و به او گفتم که وضعیت نیروگاه اتمی زاپروژیا همچنان مایه نگرانی ما است.

وی افزود: ما صبح چهارشنبه ساعت ۱۱:۳۰ در جلسه کارگروهی که توسط فرانسه و به طور مشترک با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ترتیب داده شده است، به منظور اطمینان از اتخاذ تدابیر برای اطمینان از ایمنی در این نیروگاه هسته‌ای گفت وگو خواهیم کرد.

کولونا با اشاره به اینکه وضعیت در اطراف نیروگاه اتمی زاپروژیا همچنان سخت است، خواستار ایجاد یک منطقه امن در اطراف نیروگاه هسته‌ای در اسرع وقت شد.

پیش تر الکسی لیخاچف رئیس نهاد هسته‌ای روسیه (روس اتم) شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را به سیاسی کاری متهم کرده و از این نهاد به علت اجازه دادن به سیاست برای شکل دادن بیانیه‌هایش درباره نیروگاه هسته‌ای اوکراین انتقاد کرده بود.

رافائل گروسی دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پی دیدار اوایل سپتامبر هیات این سازمان از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در جنوب اوکراین، خواستار ایجاد منطقه امن پیرامون بزرگ ترین تاسیسات هسته‌ای تولید برق اروپا شده است.

نیروهای اوکراین از ماه‌ها پیش به منظور ایجاد حادثه و مقصر قلمداد کردن روسیه، با توپخانه این نیروگاه را هدف قرار داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا