بین المللی

بررسی همکاری تجاری هند وعربستان بر پایه روپیه وریال

دولت های هند و عربستان سعودی با توجه به گسترش تعاملات تجاری به ویژه در حوزه انرژی و بهداشت، تجارت بر پایه روپیه- ریال را بررسی کردند.

به گزارش توانا  از بیزینس اینسایدر، دولت هند روز اعلام کرد که در مورد امکان نهادینه کردن تجارت روپیه-ریال با عربستان گفت و گوهایی انجام شده است.

در این بیانیه آمده است که هر دو دولت بر همکاری در پروژه‌های مشترک از جمله پالایشگاه در غرب هند، سرمایه‌گذاری زیرساخت LNG و توسعه تأسیسات ذخیره‌سازی استراتژیک نفت در هند تاکید کردند.

وزارت بازرگانی و  صنعت هند اعلام کرد، هند و عربستان سعودی درباره امکان‌سنجی و نهادینه‌سازی تجارت روپیه-ریال و همچنین معرفی سیستم پرداخت فوری گفتگو کرده‌اند.

هر دو کشور بر ادامه همکاری در پروژه‌های مشترک از جمله پالایشگاه ساحل غربی، سرمایه‌گذاری زیرساخت LNG و توسعه تأسیسات ذخیره‌سازی استراتژیک نفت در هند تاکید کردند. در این بیانیه آمده است که پیوش گویال وزیر بازرگانی و صنعت هند از ۱۸ تا ۱۹ سپتامبر به ریاض رفته بود.

وی  با همتای خود مجید بن عبدالله الکسابی ملاقات کرد و گفتگوهای گسترده ای در مورد روابط تجاری، بازرگانی و سرمایه گذاری دوجانبه داشت.

هاردیپ سینگ پوری، وزیر نفت هند هفته گذشته به احیای پروژه بزرگ پالایشگاه ساحل غربی در ماهاراشترا اشاره کرده بود. این پروژه به دلیل مخالفت اهالی محلی به مرحله اجرا گذاشته درنیامد. آرامکو، بزرگترین شرکت نفتی  عربستان سعودی و Adnoc امارات، مشتاق بودند تا سهام قابل توجهی را در این پروژه که به طور مشترک توسط شرکت نفت هند ، BPCL و HPCL عرضه شده بود، به دست آورند.

عربستان سعودی چهارمین شریک تجاری بزرگ هند است. هند برای برآوردن نیازهای نفتی خود تا حد زیادی به این کشور وابسته است. طی ماه های آوریل تا جولای، این کشور پس از عراق دومین شریک بزرگ واردات نفت خام هند بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا