بین المللی

اعتراف فرمانده نیروی هوائی آمریکا به دادن اطلاعات روسیه به اوکراین

فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اروپا و آفریقا اعتراف کرد: واشنگتن اطلاعات عملیاتی، از جمله درباره محل استقرار تجهیزات نظامی روسیه در اوکراین را به کی‌یف منتقل می‌کند، ولی اطمینان داد که ایالات متحده در انتخاب چنین اهدافی برای حمله دخالت نمی‌کند.

به گزارش توانا  وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا شب گذشته، دوشنبه، در نشستی در نیویورک، در خصوص پیشنهادهای مربوط به ایجاد هیئتی به منظور ارائه کمک نظامی به اوکراین بحث و تبادل نظر کردند و انتظار می‌رود که تصمیم نهایی اتحادیه اروپا در این باره در ماه اکتبر گرفته شود.

جوزپ بورل، مسئول اصلی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی به خبرنگاران گفت: «امروز، همه وزرای خارجه تصمیم گرفتند کمک به اوکراین را ادامه دهند. ما به استفاده موفقیت آمیز و موثر از مکانیسم تامین مالی و تسلیحاتی این کشور از سوی اتحادیه اروپا ادامه خواهیم داد.»

وی یادآور شد که تصمیم برای ایجاد یک هیئت ویژه در اتحادیه اروپا برای ارائه کمک نظامی لازم به اوکراین ممکن است در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در ماه اکتبر گرفته شود. بورل افزود: «امیدوارم در نشست بعدی در ماه اکتبر بتوانیم تصمیمی بگیریم که بر اساس استانداردهای اروپایی بسیار سریع باشد و لازم است که در این خصوص با طرف اوکراینی هم به توافق برسیم.»

مقامات مسکو بارها ارسال تسلیحات غربی به اوکراین را محکوم کردند. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هشدار داده که هر محموله حاوی سلاح برای نیروهای نظامی اوکراینی به یک هدف قانونی برای ارتش روسیه تبدیل خواهد شد.

در اواسط ماه سپتامبر، نمایندگان پارلمان اروپا با اکثریت آرا از تخصیص بخش جدیدی از کمک‌های مالی کلان به اوکراین به مبلغ 5 میلیارد یورو، از مبلغ کلی 9 میلیارد یورو اعلام شده توسط کمیسیون اروپا در ماه مه حمایت کردند. به گفته معاون اجرایی کمیسیون اروپا، روسای وزارت‌های دارایی کشورهای اتحادیه اروپا اعلام کردند که آماده ارائه تضمین‌های دولتی لازم برای اعطای وام‌ها به کی‌یف هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا