سیاسی

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۹ شهریور

تاکید بر پیگیری پرونده مهسا امینی/ بررسی عملکرد دستگاه‌ها در ارائه خدمات دولت الکترونیک/ موافقت با درخواست بررسی دو فوریت لایحه اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو و… از جمله موضوعات خبری امروز (سه شنبه) بیست و نهم شهریورماه ۱۴۰۱ مجلس است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش توانا، جلسه علنی مجلس بعد از دو هفته تعطیلی به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی عملکرد دستگاه‌های مسئول در تحقق اهداف دولت هوشمند و ارائه خدمات دولت الکترونیک، بررسی تقاضای دو فوریت لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب ۱۴۰۱ و … در دستورکار نمایندگان قرارگرفت.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۹ شهریور

در ابتدای این جلسه، محمدباقر قالیباف  در نطق میان دستور خود با تاکید بر اینکه کمیسیون امور داخلی مجلس با حداکثر دقت و موشکافی کامل تمامی زوایای پرونده درگذشت مهسا امینی را در سریع‌ترین زمان ممکن به اطلاع نمایندگان و مردم شریف ایران برساند، افزود: ان شاءالله مجلس این اتفاق را برای روشن شدن موضوع و اصلاحات مورد نیاز ساختارها و فرایندها، رسیدگی می کند و مردم نیز اجازه هرنوع سوءاستفاده را به دشمنان و همراهان آنان نخواهد داد.

رئیس مجلس در بخش دیگری از جلسه امروز، نامه رئیس جمهور برای معرفی محمدمهدی زاهدی وفا به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی را قرائت کرد.

محمدرضا دشتی اردکانی عضو هیات رئیسه مجلس هم گفت که جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکشنبه دهم مهرماه برگزار می‌شود.

ناطقین مجلس

نماینده مردم سقز و بانه: وزیر کشور با شفاف‌سازی ابعاد قضیه مهسا، بهره برداری رسانه‌ها را متوقف کند

درخواست نماینده میانه از رئیس جمهور برای تشکیل قرارگاه مهار تورم

محمدصالحی: با رفتار اشتباه در مورد حجاب اجازه بازیگری به بیگانگان ندهیم

نماینده مردم اردل و فارسان: تمام قوا از ظرفیت های کشور برای ریشه کنی فساد استفاده کنند

انتقاد نماینده نی ریز از مدیرعامل شرکت مخابرات

***

نمایندگان در دستورکار خود، تقاضای دو فوریت لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب ۱۴۰۱ را بررسی کرده و در نهایت با این درخواست موافقت کردند.

نمایندگان مجلس همچنین از تاخیر دولت در واردات خودرو انتقاد کرده و این پرسش را طرح کردند که چرا مردم باید یک سال در صف انتظار تحویل خودروهای بی کیفیت باشند؟

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۹ شهریور

بررسی عملکرد دستگاه‌ها در ارائه خدمات الکترونیک

روح‌الله عباسپور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، گزارش این کمیسیون درباره بررسی عملکرد دستگاه‌های مسئول در تحقق اهداف دولت هوشمند و ارائه خدمات دولت الکترونیک را قرائت کرد.

در جریان بررسی این گزارش عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در صحن مجلس، با بیان اینکه ما به دنبال راه اندازی دولت هوشمند هستیم، گفت: طبق شاخص‌های جهانی، رتبه ایران از لحاظ میزان الکترونیکی شدن و استقبال خدمات، ۸۹ است؛ همچنین از لحاظ شاخص مشارکت الکترونیکی در رتبه ۱۱۸ هستیم که نشان دهنده مشارکت مردم در دولت الکترونیک است.

همچنین میثم لطیفی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور با اشاره به اینکه تحقق دولت الکترونیک در اولویت دولت سیزدهم است، تاکید کرد: ما چاره‌ای نداریم جز این‌که در عصر اطلاعات به سمت حکمرانی هوشمند گام برداریم.

نظرات نمایندگان درباره عملکرد دستگاه‌های مسئول در تحقق اهداف دولت هوشمند را می توانید در لینک های زیر بخوانید.

کریمی: درگاه ملی داده‌ها باید شکل بگیرد

سیاهکلی: شرط چابک سازی دولت تحقق دولت الکترونیک است

تقی‌پور: مردم باید نتیجه تخصیص اعتبارات برای دولت الکترونیک را در دریافت خدمات احساس کنند

وحیدی: کاهش سرعت اینترنت حاکی از ضعف عملکرد دولت است

حسینی: اجرای دولت الکترونیک باعث کاهش امضاهای طلایی می‌شود

احمدی بیغش: باید دفاتر خدمات الکترونیک تجمیع شوند

طاهری: باید به سمت راه‌اندازی پنجره واحد دستگاه‌ها حرکت کرد

قالیباف: راهی جز هوشمندسازی و شکل گیری دولت الکترونیک نداریم

بعد از بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره عملکرد دستگاه‌های مسئول در تحقق اهداف دولت هوشمند و ارائه خدمات دولت الکترونیک رییس مجلس با بیان اینکه راهی جز هوشمندسازی و شکل گیری دولت الکترونیک نداریم، گفت: اساس تحول در دولت و تحقق برنامه‌های سالیانه در بودجه و برنامه‌های پنج ساله در گرو تحقق هوشمندسازی و دولت الکترونیک است.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۹ شهریور

در ادامه جلسه علنی، نمایندگان گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را بررسی کرده و در نهایت با ۱۲۰ رای موافق با انجام این تحقیق و تفحص موافقت کردند.

همچنین امروز گزارش گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جهاد کشاورزی استان‌ گلستان از سال۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ در دستور کار مجلس قرار گرفت و نمایندگان با  ۱۰۲ رای موافق، ۴۷ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر با انجام تفحص مخالفت کردند.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

فاطمه محمدبیگی: ابعاد حادثه فوت مهسا امینی را در مجلس دنبال خواهیم کرد

هشدار تقی‌پور به دشمنان نظام

فرهنگی: مجلس باید اهانت‌هایی که به حجاب صورت گرفته را دنبال کند

راستینه: کلید رمز جریانی مشخص در فتنه ۸۸ ندا آقاسلطان بود و امروز مهسا امینی است

سلیمی: یادمان نمی‌رود چه کسانی مصوبه گشت ارشاد را در شورای انقلاب فرهنگی آوردند

روح‌الامینی: به بهانه مهسا امینی اصل نظام را نشانه گرفته‌اند

حبیب زاده: بازنگری در عملکرد گشت ارشاد جزو اولویت‌های مجلس باشد

یوسفی: چرا حق مناطق جنگی لغو شده است؟

***

۲۲۰ نفر از نمایندگان طی بیانیه ای از حضور پرشور مردم در مراسم پیاده روی اربعین امام حسین (ع) قدردانی کردند که متن این بیانیه توسط احمد امیرآبادی فراهانی در جریان جلسه علنی امروز قرائت شد.

در حاشیه جلسه علنی هم غلامرضا نوری قزلچه رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ازبکستان در نشست خبری  در خصوص عضویت رسمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای تاکید کرد: عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای این پیام را به غربی‌ها می‌دهد که دیگر در روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران صرفا محتاج غرب نبوده و موازنه بین شرق و غرب به ایران کمک می‌کند تا راحت‌تر منافع ملی خود را تامین کند.

در پایان جلسه هم سید محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا