بین المللی

اردوغان:پوتین خواهان پایان جنگ است

 

به گزارش  توانا  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی پی.بی.اس آمریکا گفت: “ما اکنون در تلاش برای حل این بحران هستیم. ما گام‌هایی را اتخاذ کرده و به نقطه مشخصی رسیده‌ایم. از سوی دیگر اقداماتی را در قبال موضوع کریدور انتقال غلات صورت دادیم.”

رئیس جمهوری ترکیه در این مصاحبه گفت، در دیدارهایی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در ازبکستان و در جریان نشست سازمان همکاری شانگهای متوجه شده که رئیس جمهوری روسیه به دنبال پایان سریع درگیری‌ها در اوکراین است.

وی ادامه داد: متوجه شدم که آنها به جد، تلاش می‌کنند تا این درگیری در اوکراین خیلی سریع پایان یابد. این وضعیت یک مشکل بزرگ است.

اردوغان که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد، همچنین افزود: از پوتین و همتای اوکراینی‌اش ولودیمیر زلنسکی می‌خواهم تا مستقیما صحبت کنند تا راه حلی برای پایان این درگیری بیابند.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین ادامه داد: ما آرزو داریم تا روسای جمهوری اوکراین و روسیه گردهم بیایند. بیایید آنها را دور هم جمع کنیم. من می‌خواهم همه چیز را از آنها بشنوم. ما هنوز موفق نشده‌ایم، اما من ناامید نیستم.

کرملین پیشتر اعلام کرده بود که رهبران روسیه و اوکراین تنها باید برای امضای توافق‌های مشخصی که توسط مذاکره کنندگان برای آنها آماده شده است، ملاقات کنند.

ترکیه در خلال جنگ با مسکو و کی‌یف ارتباط برقرار کرده است. این کشور استفاده از زور توسط روسیه را محکوم کرد، اما در عین حال از پیوستن به تحریم‌های بین‌المللی علیه مسکو خودداری کرده است.

آنکارا همچنین در قرارداد با میانجی‌گری سازمان ملل برای اجازه صادرات غلات از بنادر اوکراین که در ماه ژوئیه ۲۰۲۲ بین روسیه و اوکراین توافق شد، مشارکت داشته است.

اردوغان درخصوص موضوع کریدور نقل و انتقال غلات بار دیگر بر خواسته خود برای آنکه به زودی صادرات غلات از روسیه از سر گرفته شود تاکید کرد و گفت: تنها آرزوی من اطمینان از ارسال محموله‌ها به کشورهای توسعه نیافته یا فقیر است نه کشورهای توسعه یافته.

اردوغان در پاسخ به سوالی درباره موضوع روابط دوجانبه با آمریکا گفت: نمی‌توانم بگویم این روابط در نقطه ایده‌آلی قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: حجم تجارت دوجانبه بین دو کشور به حد مطلوب نرسیده است در حالی که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا این حد مطلوب ۱۰۰ میلیارد دلار تعیین شده بود.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، اردوغان افزود: به عبارت دیگر حجم تجارت ترکیه و آمریکا نباید ۲۰، ۲۵ یا ۳۰ میلیارد دلار باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا